środa, 3 marca 2021 10:54

Rok Lema pełen atrakcji. Znamy szczegóły

Autor Głos 24
Rok Lema pełen atrakcji. Znamy szczegóły

Nowe ekranizacje i wydania książek, konferencje naukowe, instalacje multimedialne, a także  międzynarodowe projekty to tylko niektóre z atrakcji, które czekają nas w związku z obchodami roku Lema. Miasto Kraków zapowiada ciekawą inicjatywę zahaczającą o literaturę, filozofię postępu i przyszłości.

Dziesiątki wydarzeń i projektów artystycznych uświetnią obchody Roku Lema w Polsce i na świecie. Podczas specjalnej konferencji zorganizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Adama Mickiewicza zaprezentowano program Roku Lema, oprawę wizualną obchodów, a także krakowski program dofinansowania działań kulturalnych związanych z twórczością pisarza oraz projekty wydawnicze o tematyce lemowskiej.

Podczas wirtualnej konferencji prasowej zaprezentowano hasło promujące wrześniową rocznicę urodzin polskiego pisarza i oprawę wizualną, która jest jej nieodłącznym elementem. „I’ve seen the future” („Widziałem przyszłość”) to nie tylko chwytliwy slogan, ale także hasło oddaje trafność futurologicznych przemyśleń Stanisława Lema.

Wśród działań planowanych w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO znalazły się m.in. Lemowska Szkoła Czytania, panel lemowski na Festiwalu Kultury Żydowskiej, spotkania wokół twórczości Lema na Festiwalu Conrada czy lemowska odsłona listopadowej akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL. Na platformie playkraków.pl już teraz obejrzeć można film reżyserii Krzysztofa Jankowskiego. „Pokój” powstał na podstawie opowiadania "Podróż siódma" z "Dzienników gwiazdowych" Stanisława Lema. Redaktor naczelny Wydawnictwa Literackiego wyznaje, że można spodziewać się również komiksu, tłumaczonego z języka angielskiego, który nosić będzie taki sam tytuł jak opowiadanie.

Rok Lema w Krakowie. Powstanie Planeta Lema

Największą inicjatywą bezpośrednio, związaną z obchodami setnych urodzin twórcy Solaris jest Planeta Lem – Centrum Literatury i Języka, czyli ośrodek działań i programów literackich realizowanych pod szyldem Kraków Miasto Literatury UNESCO przez KBF wraz z wieloma partnerami zewnętrznymi. Centrum stanie nad Wisłą, przy ul. Na Zjeździe 8, w pobliżu licznych muzeów i instytucji kultury. Planeta Lem będzie nowoczesną placówką kulturalno-edukacyjną, a także węzłem dla środowisk kreatywnych. W obiekcie powstanie stała wystawa o komunikacji i języku, która będzie nową, gościnną dla zewnętrznych inicjatyw przestrzenią literackiego Krakowa. Znajdą tam miejsce także: nowoczesna mediateka z pracownią multimedialną, czytelnia, księgarnia-kawiarnia i przestrzeń coworkingowa. Na orbicie Planety Lem znajdzie się przestrzeń zielona, służąca rekreacji, która dostosowana będzie do rozmaitych wydarzeń plenerowych. Autorem koncepcji Planety Lem jest Pracownia Projektowa JEMS. Są twórcami takich projektów, jak Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach czy przebudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

- Najbardziej cieszą nas wszystkie oddolne, pojedyncze projekty. Staramy się prezentować część z nich na stronie roklema.pl. Można też wpisać #roklema na portalach społecznościowych i wtedy można przekonać się jak bogate są te inicjatywy – mówi sekretarz Stanisława Lema, Wojciech Zemek.

Stanisław Lem to polski pisarz zajmujący się fantastyką naukową. Po wojnie wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa i tam też zmarł. Jego rozległa twórczość obejmowała dużą część możliwych gatunków. W swoim zbiorze prac posiadał opowiadania, powieści, felietony, wiersze czy teksty satyryczne.

Rok Lema to nie tylko duże wydarzenia planowane na setne urodziny pisarza, ale również cykliczne spotkania w przestrzeni krakowskiej. Niektóre z atrakcji planowo odbywać będą się online, a część z nich w pałacu Potockich oraz nowej przestrzeni dla kultury przy Rynku Głównym. O obecności i trafności twórczości Stanisława Lema w 2021 roku będziemy mogli się przekonać wielokrotnie.

Fot. i info: kraków.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka