piątek, 16 września 2022 13:55

Niepołomice. Będzie bezpieczniej! Rusza rozbudowa drogi wojewódzkiej DW 964

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Będzie bezpieczniej! Rusza rozbudowa drogi wojewódzkiej DW 964

Pod koniec przyszłego roku mieszkańcy Gminy Niepołomice i podróżujący po Małopolsce będą mogli skorzystać ze zmodernizowanego odcinka drogi wojewódzkiej DW 964. Umowę na realizację tej inwestycji przekazali marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka.

- Już na początku listopada rozpoczną się prace na tej drodze, wejdą specjaliści na trasę przejazdu. Oczywiście będą utrudnienia, ale żeby było lepiej, to musi być chwilę trudniej. Nie da się tego samego przebiegu jednocześnie usprawniać, modernizować i też zapewnić wszystkim super komfort przejazdu. Wytrzymajmy to wszyscy, będzie naprawdę lepiej, bezpieczniej i przyjemniej będzie się podróżowało - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Inwestycja obejmuje rozbudowę drogi wojewódzkiej DW 964 na terenie Gminy Niepołomice. Droga ma blisko 8 km długości i przebiega przez miejscowości: Wola Batorska, Zabierzów Bocheński, Wola Zabierzowska i Chobot.

- Bardzo ważne jest to, że na tym ciągu komunikacyjnym DW 964 porusza się dziennie ok 10 tys. pojazdów. To oznacza, że jest bardzo duży i wzmożony ruch. Dla nas bardzo ważne jest bezpieczeństwo kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego - pieszych i rowerzystów, aby było na jak najwyższym poziomie. Stąd właśnie decyzja o modernizacji odcinka blisko 8 km, a wartość tej inwestycji to ponad 62 mln zł. Powstaną chodniki, podświetlane przejścia i tak skonstruowane skrzyżowania, żeby było bezpiecznie - dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zadanie zostało podzielone na 2 odcinki. Pierwszy o długości 2,75 km znajduje się w Woli Batorskiej i rozpoczyna się przed skrzyżowaniem z ul. Zieloną a kończy przed skrzyżowaniem z drogą powiatową w kierunku Dąbrowy. Drugi o długości 5 km znajduje się w miejscowościach: Wola Batorska, Zabierzów Bocheński, Wola Zabierzowska i Chobot. Obejmuje on odcinek od skrzyżowania z drogą gminną na przysiółek Zamoglice, aż do granicy powiatu wielickiego.

W ramach inwestycji zostanie rozbudowany odcinek DW 964 o długości 7,75 km. Podczas prac przebudowane będą istniejące skrzyżowania i drogi. Powstaną chodniki na długości ok. 4,5 km, zjazdy, przepusty drogowe i aż 14 zatok autobusowych. Wybudowana też zostanie kanalizacja deszczowa, sanitarna, sieci wodociągowe, teletechniczne i energetyczne.

Dzięki rozbudowie drogi poprawi się bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu na tym odcinku. Na modernizowanym odcinku powstanie nowe oświetlenie drogowe oraz 10 przejść dla pieszych z dedykowanym oświetleniem.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 62 mln zł, z czego 5,5 mln pochodzi ze środków Gminy Niepołomice. Przewidywany termin realizacji zadania to koniec października 2023 roku.

Droga wojewódzka nr 964 ma przeszło 100 km długości i łączy Kasinę Wielką z Biskupicami Radłowskimi. Wiedzie przez wiele malowniczych miejsc w Małopolsce m.in. Puszczę Niepołomicką czy Beskid Wyspowy.

W wydarzeniu wzięli również udział m.in. Burmistrz Niepołomic Roman Ptak, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury Tomasz Tomala i przedstawiciele wykonawcy.

fot. UMWM

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje