środa, 24 maja 2023 10:00

Samorządowcy z całej Polski na konferencji w UEK. Rozmawiali o polskich metropoliach

Autor Marzena Gitler
Samorządowcy z całej Polski na konferencji w UEK. Rozmawiali o polskich metropoliach

22 maja burmistrz Wieliczki dr Artur Kozioł wziął udział w konferencji „Polskie Metropolie” zorganizowanej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Przypomnijmy, że wielicka gmina jest członkiem Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, którego celem jest współpraca na rzecz ponadlokalnego rozwoju, służąca zapewnieniu wysokiej jakości życia mieszkańcom i zrównoważonemu rozwojowi.

Podczas konferencji dyskutowano m.in. o finansach metropolii, jej obszarach czy też o tym, w jaki sposób awansować do światowej ligi metropolitalnej. Przybyłych gości przywitał gospodarz konferencji prof. Stanisław Mazur – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Burmistrz Wieliczki wziął udział w dyskusji poświęconej kompetencjom metropolii. Wraz z nim głos zabrali Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, senator Krzysztof Kwiatkowski oraz prof. Hubert Izdebski – prawnik i specjalista od zagadnień administracji publicznej.

W kolejnych panelach samorządowy punk widzenia przedstawili również: Arkadiusz Chęciński – Prezydent Sosnowca, Marszałek Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego, a także Waldemar Bojarun – Wiceprezydent Katowic i Adam Wieczorek – Wiceprezydent Miasta Łodzi.  

– Metropolie są ważne, bo istnieją zadania, których nie jesteśmy w stanie udźwignąć sami. Nawet województwo nie jest w stanie tego zrobić – mówił Burmistrz Wieliczki. – Trzeba przy tym pamiętać, że metropolie to nie tylko wielkie miasto. Tak jak Wieliczka to nie tylko samo miasto, ale też 29 otaczających ją sołectw. Ważne jest, żeby wszyscy mieszkańcy mieli równy dostęp do usług komunalnych i ich finansowania - podkreślił.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł zwracał też uwagę na brak odpowiedniej ustawy, który rodzi szereg problemów. Od dekad metropolie są przedmiotem debat publicznych, jednak po dziś dzień nie udało się ani zaproponować, ani przeprowadzić kompleksowej reformy samorządu terytorialnego na obszarach metropolitarnych.

fot. UMiG Wieliczka

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka