poniedziałek, 3 października 2022 12:08

Rozpoczął się sezon chorobowy, a w aptekach brakuje ważnego leku

Autor Katarzyna Jamróz
Rozpoczął się sezon chorobowy, a w aptekach brakuje ważnego leku

– Sezon infekcyjny się rozpoczyna, a w Warszawie w żadnej aptece nie ma penicyliny fenoksymetylowej, leku pierwszego rzutu w przypadku anginy – napisał na Twitterze dr Paweł Doczekalski, zastępca sekretarza naczelnej rady lekarskiej.

KtoMaLek to platforma Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, która służy do sprawdzania dostępności medykamentów w poszczególnych regionach. Według niej wynika, że penicyliny fenoksymetylowej brakuje nie tylko w stolicy, a również w innych dużych miastach m.in. w Gdańsku, Krakowie, Rzeszowie czy Katowicach.

– Czy resort zdrowia wie, dlaczego brakuje tak istotnego leku? – zapytał dr Paweł Doczekalski.

Penicylina fenoksymetylowa jest antybiotykiem, który wykorzystuje się do leczenia infekcji bakteryjnych. Stosowana jest w leczeniu m.in. zapalenia gardła i migdałków podniebiennych, anginy czy zapalenia ucha środkowego.

12 sierpnia opublikowano obwieszczenie ministra zdrowia dotyczące listy leków, które mogą być zagrożone brakiem we wrześniu. Na liście znalazło się aż 178 pozycji, a wśród nich m.in. leki na cukrzycę, choroby płuc czy leki przeciwzakrzepowe i przeciwpadaczkowe.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje