piątek, 26 sierpnia 2022 14:49

Rusza 9. edycja Pannonica Festival!

Autor Tomasz Stępień
Rusza 9. edycja Pannonica Festival!

Między 1 a 3 września w Barcicach nad Popradem usłyszymy znakomite zespoły, między innymi: z Serbii, Węgier, Rumunii czy Ukrainy. To będzie prawdziwe święto bałkańskich rytmów.

Festiwalowy czwartek to trzy koncerty i kultowe „Guczodisko”, o którego oprawę muzyczną zadba Balskandal. Tego dnia usłyszmy polski zespół „Tryptyk”, który inspiracje czerpie z melodii łuku Karpat i Bałkanów, a także tworzy własne kompozycje. Chwilę później na scenie pojawi się aktualny król serbskiej trąbki, laureat Festiwalu w Guczy 2021 - Kristijan Azirović i jego Orkiestra. Zespół pochodzący z Bojnika w południowej Serbii zabierze nas w muzyczną podróż po sekretach serbskiej duszy – radość będzie przeplatała się ze smutkiem, krótko mówiąc: czeka nas prawdziwa bałkańska impreza. Na zakończenie, na festiwalowej scenie po raz pierwszy pojawi się zespół Hrdza – gwiazda słowackiej sceny folkowej. Skład zespołu tworzy również polska wokalistka - Susanna Jara.

Drugiego dnia Pannonica Festival gościć będzie prawdziwą legendę, pochodzącą z Rumunii, jedną z najsłynniejszych bałkańskich orkiestr dętych - Fanfare Ciocărlia! Fanfare oznacza orkiestrę dętą, a Ciocărlia to po rumuńsku skowronek. Zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w ponad 50 państwach na całym świecie. Obecną, trwającą blisko rok trasą koncertową po całym świecie świętują swój jubileusz 25-lecia działalności. Ich styl wywodzi się głównie z rumuńskiej i romskiej ludowej muzyki tanecznej, lecz widoczne są w nim także wpływy tureckie, bułgarskie, serbskie oraz macedońskie. Tego dnia usłyszymy również Gipsy Groove z Kosowa, który poprzez swoje energetyczne występy oraz bardzo głębokie i zaangażowane teksty niesie przesłanie pokoju i równości. Gipsy Groove, założony w 2010 roku, gra autentyczną bałkańską muzykę romską, wzbogaconą o inne muzyczne wpływy, takie jak: jazz, reggae, funk, ska czy drum and bass. Festiwalowy piątek, to także koncert ukraińskiego zespołu Kommuna Lux, który podbija serca polskiej publiczności występami na licznych festiwalach – nie mogło więc ich zabraknąć na scenie „w krzakach” nad Popradem. Muzycy wypracowali swój własny styl, który nazywają „Odessa Gangsta Folk” - porywająca muzyka klezmerska oraz piosenki z półświatka z ich rodzinnego miasta. Kommuna z Lux wraz z charyzmatycznym wokalistą Bagratem Tsurkanem, przeniosą nas w klimat odesskiej bohemy.

Trzeci, ostatni dzień, to aż cztery koncerty, w tym Balklavalhau Koolektive - projekt powstał w Porto we wrześniu 2020 roku i jest owocem pasji do muzyki bałkańskiej i bliskowschodniej, która połączyła muzyków z Portugalii, Chile, Brazylii i Polski, obecnie mieszkających i tworzących w mieście nad Douro. Usłyszymy także węgierski Zűrös Banda, który łączy różne wschodnioeuropejskie i bałkańskie tradycje muzyczne – rumuńską, węgierską, macedońską, cygańską, serbską – z jazzem i współczesną muzyką taneczną. W festiwalową sobotę na scenie pojawi się również włoski zespół Mascarimiri pod wodzą charyzmatycznego lidera Claudio „Cavallo” Giagnottiego, który jest prekursorem nurtu „tradinnovazione” - połączenia tradycyjnych rytmów z południa Włoch z elektronicznym brzmieniem. Na koniec „wisienka na torcie”, czyli należąca do ścisłej czołówki, serbska orkiestra dęta - Bojan Ristić Brass Band. w 2016 roku zespół został absolutnym zwycięzcą konkursu festiwalowego w Guczy. We wszystkich 5 kategoriach, za które przyznawane są nagrody, otrzymał jedną z trzech pierwszych (Najlepsza orkiestra, Najlepszy duży bas, Najlepszy mały bas, Druga trąbka, Drugi bęben). Żadna orkiestra w 52-letniej wówczas tradycji festiwalu nie zdobyła tylu nagród w jednym konkursie.

Czas między koncertami można wypełnić dobrym jedzeniem, kąpielą w Popradzie lub uczestnictwem w licznych warsztatach (ponad 50 wydarzeń towarzyszących!). A tym, którym będzie mało koncertowych wrażeń, Organizatorzy proponują: piątkową noc taneczną z udziałem Chvosta i DJ Shoshana, a także scenę bardów, na której zaprezentują się: Kuba Blokesz oraz zespół Dorośli.

Pannonica – ogień nie muzyka!

9. Edycja Pannonica Festival

PANNONICA – OGIEŃ NIE MUZYKA!

1-3.09.2022, Barcice nad Popradem

www.pannonica.pl

Program, Scena Główna

Czwartek, 1 września 2022, od 19:00 do 23:30

  • Tryptyk (POL)
  • Kristijan Azirović Orkestar (SRB)
  • Hrdza (SK)

*Guczodisko Party (23:45-2:15)

Piątek, 2 września 2022, od 19:00 do 23:40

  • Kommuna Lux (UKR)
  • Gipsy Groove (KOS)
  • Fanfare Ciocărlia (ROM)

Sobota, 3 września 2022, od 18:15 do 23:45

  • Balklavalhau Koolektiv  (POR)
  • Zűrös Banda (HU)
  • Mascarimiri (IT)
  • Bojan Ristić Brass Band (SRB)

Bilety: https://ekobilet.pl/ckis

Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu,  Starosądecka Fundacja Kultury. Partner Główny: Województwo Małopolskie. Mecenat: Miasto i Gmina Stary Sącz. Browar Partnerski: Personall Kraft

UWAGA KONKURS!

Dla naszych czytelników mamy dwie wejściówki na festiwalowy piątek (2 września 2022). Żeby je zdobyć, trzeba odpowiedzieć na pytanie i liczyć na łut szczęścia:

  • Gdzie w pierwszych edycjach festiwalu odbywało się Guczodisko?

Odpowiedzi, wyłącznie mailem prosimy przesyłać na adres: konkurs@glos24.pl, najpóźniej do dnia 29.08.2022, podając w temacie wiadomości: Pannonica 2022.

Rozwiązanie konkursu we wrotek 30.08.2022 o godzinie 12:00

fot. Andrzej Rams

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka