wtorek, 4 czerwca 2019 11:39

Ruszają prace na nową strategią rozwoju Małopolski. Gdzie i kiedy można o niej podyskutować?

Autor Marzena Gitler
Ruszają prace na nową strategią rozwoju Małopolski. Gdzie i kiedy można o niej podyskutować?

3 czerwca w Nowym Sączu rozpoczął się cykl warsztatów, których celem jest wypracowanie nowej Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego do 2030 roku. Dokument będzie podstawą dofinansowania działań w całym regionie. Jak włączyć się do dyskusji o przyszłosci Małopolski?

- Będziemy się opierać na trzech kluczowych zasadach. Po pierwsze z rozwoju województwa muszą skorzystać wszyscy mieszkańcy, w szczególności chcemy wyrównywać szanse rozwojowe małopolskich rodzin. Po drugie będziemy dbać o zrównoważony rozwój województwa – każda nawet najmniejsza miejscowość może liczyć na zainteresowanie urzędu i rozwój. Po trzecie będziemy opierać się o zasadę partnerstwa – tylko współdziałanie różnych podmiotów, instytucji i samorządów pozwoli na spokojny i dynamiczny rozwój – powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Harmonogram prac nad strategią uchwalił Sejmik Województwa Małopolskiego. Pierwszym etapem będą warsztaty, które 3 czerwca odbyły się w  w Miasteczku Galicyjskim. Kolejne zaplanowano na 12 czerwca w  Tarnowie, 19 czerwca Czernej, i 26 czerwca w Zatorze.

- Naszą ambicją jest aby pierwszą edycję debat regionalnych zrealizować w miesiącach kwiecień – sierpień 2019 r., a na przełomie sierpnia i września przyjąć projekt strategii, uwzględniającej wyniki pierwszej edycji debat regionalnych. Następnie dokument zostanie przedłożony do konsultacji społecznych na terenie całego województwa, które zakończą się w marcu 2020 r. W kwietniu projekt przyjmie Zarząd Województwa, zaś w maju 2020 roku planujemy skierowanie projektu pod obrady Sejmiku Województwa. Mamy nadzieję na przyjęcie nowej Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego w czerwcu 2020 roku – dodał marszałek Kozłowski.

W Nowym Sączu z samorządowcami i mieszkańcami oprócz Witolda Kozłowskiego spotkali się radni województwa: Marta Mordarska, Piotr Lachowicz i Patryk Wicher.

Strategia Rozwoju Województwa jest strategicznym dokumentem, który przez najbliższe 10 lat będzie określał priorytety dla Małopolski.

Marzena Gitler, inf. i foto: UMWM

Polityka

Polityka - najnowsze informacje