poniedziałek, 25 września 2023 17:41

Ruszyli na pomoc czterem zaginionym nastolatkom. Duża akcja służb w Rytrze [WIDEO, FOTO]

Autor Marzena Gitler
Ruszyli na pomoc czterem zaginionym nastolatkom. Duża akcja służb w Rytrze [WIDEO, FOTO]

Policjanci otrzymali informację o zaginięciu czterech uczniów jednej ze szkół ponadpodstawowych w Starym Sączu. Nastolatkowie mieli opuścić lekcje i udać się nad rzekę do Rytra, gdzie często się spotykali. W trakcie składania zawiadomienia o zaginięciu, rodzice uczniów otrzymali widomości SMS, z których wynikało, że chłopcy są w kryzysie i mogą zrobić sobie krzywdę. Tak wyglądał scenariusz jednej z akcji podczas dwudniowego szkolenia pod kryptonimem „Cyrla 2023”, w którym wzięły udział różne zawodowe i ochotnicze służby z Sądecczyzny.

W dniach 20-21 września br. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych i ratowniczych wzięli udział w szkoleniu pod kryptonimem „Cyrla 2023”, które zorganizowała Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu. Oprócz funkcjonariuszy sądeckiej Policji udział wspólnie szkolili w teorii i w praktyce przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, Grupy Krynickiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Fundacji Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich i Powodziowych, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Nowego Sącza, Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu oraz Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego.

Po teoretycznym szkoleniu, które odbyło się pierwszego dnia ćwiczeń w siedzibie sądeckiej komendy, 21 września uczestnicy przenieśli się do gminy Rytro, gdzie zorganizowane zostały ćwiczenia w terenie, zarówno zurbanizowanym, jak i górskim, których celem było sprawdzenie w praktyce współdziałania służb w prowadzeniu działań poszukiwawczo-ratowniczych.

Scenariusz zakładał, że policjanci otrzymali informację o zaginięciu czterech uczniów jednej ze szkół ponadpodstawowych w Starym Sączu. Nastolatkowie mieli opuścić lekcje i udać się nad rzekę do Rytra, gdzie często się spotykali. W trakcie składania zawiadomienia o zaginięciu, rodzice uczniów otrzymali widomości SMS, z których wynikało, że chłopcy są w kryzysie i mogą zrobić sobie krzywdę.

Policjanci natychmiast przystąpili do akcji. O zaistniałym zdarzeniu poinformowany został komendant miejscowego komisariatu, który objął funkcję dowódcy poszukiwań, do których skierowany został postawiony w stan alarmowy pluton Nieetatowego Pododdziału Prewencji, sądeckiej jednostki.

Po ustaleniu przybliżonego miejsce logowania się telefonu komórkowego jednego z zaginionych, policjanci z komisariatu w Piwnicznej-Zdroju wyruszyli w teren. Wsparciem dla nich byli funkcjonariusze pionu prewencji i kryminalnego z sądeckiej komendy, a także przedstawiciele innych służb mundurowych i ratowniczych, wezwani przez oficera dyżurnego. Informacja o nastolatkach została przekazana Nadleśnictwu Piwniczna, które powiadamia o poszukiwaniu leśników, prosząc, aby zwracali uwagę na osoby napotkane w lesie.

Poszukiwania prowadzono z wykorzystaniem wszelkiego dostępnego sprzętu: quadów, motocykli i samochodów terenowych. Do akcji zadysponowano strażackie wozy bojowe, pontony, deski SUP, poduszkowce i drony. W teren ruszyli też przewodnicy z psami ratowniczymi.

Cała akcja trwała kilka godzin. - Współdziałanie wszystkich służb zaangażowanych w działania poszukiwawczo-ratownicze, szczególnie w tak trudnym, górskim terenie jak Sądecczyzna, wymaga systematycznego szkolenia i jest niezwykle istotne zwłaszcza w sytuacjach, gdy w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie. Dlatego dziękuję Wam za gotowość do wspólnego doskonalenia umiejętności w zakresie skutecznego poszukiwania zaginionych - podsumował po jej zakończeniu szef sądeckich policjantów, insp. dr Krzysztof Dymura.

Komendant osobiście przekazał podziękowania na ręce Wójta Gminy Rytro – Jana Kotarby oraz Zastępcy Przewodniczącego Rady Gminy Rytro – Krzysztofa Tokarczyka, Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu – st. bryg. Pawła Motyki, Naczelnika Grupy Krynickiej GOPR – Michała Słabonia, Prezesa Zarządu Sądeckiego WOPR – Dariusza Gerhardta, Prezesa Zarządu Fundacji Instytut Ratownictwa na Wodach Górskich i Powodziowych – Grzegorza Danka, Dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Nowego Sącza – Krzysztofa Setlaka, Kierownika Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu – Ryszarda Wąsowicza oraz Dowódcy Kompanii V Oddziału Prewencji Policji w Krakowie z siedzibą w Nowym Sączu – nadkom. Wojciecha Cyrana.

Nie zabrakło również podziękowań dla osób, które udzieliły wsparcia sądeckiej jednostce i przyczyniły się do realizacji szkolenia, w tym Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Dyrekcji Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego.

fot. Małopolska Policja

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka