czwartek, 28 kwietnia 2022 11:55

Ruszyły wyburzenia. W Wieliczce powstaje najnowocześniejsza w Małopolsce hala sportowa

Autor Marzena Gitler
Ruszyły wyburzenia. W Wieliczce powstaje najnowocześniejsza w Małopolsce hala sportowa

Spółka Adamietz, która jest generalnym wykonawcą inwestycji, prace rozpoczęła od wyburzeń. O budowie nowej hali przy liceum mówi starosta wielicki Adam Kociołek i członek zarządu Powiatu Wielickiego Tomasz Broniowski.

Przy ul. Piłsudskiego w Wieliczce ruszyła budowa nowej hali sportowej z boiskiem na dachu i dwupiętrowym podziemnym parkingiem.  Ile będzie kosztować inwestycja? Jak zostanie sfinansowana? - o tym mówi Głos24 starosta wielicki Adam Kociołek.  Kiedy zostanie do oddana inwestycja i Jak w tym czasie będzie funkcjonować szkoła mówi Tomasz Broniowski z zarządu Powiatu wielickiego i absolwent wielickiego liceum im. Jana Matejki.

Przypomnijmy, w 2020 roku powiat wielicki otrzymał pierwsze, rządowe dofinansowanie z RFIL na budowę sali sportowej przy LO w Wieliczce. W związku otrzymanym wsparciem, Zarząd Powiatu Wielickiego podjął decyzję o weryfikacji istniejącej dokumentacji budowy hali sportowej. Pierwotny projekt zakładał likwidację istniejącego boiska zewnętrznego i niewiele miejsc parkingowych. Uznano, że w takiej wersji obiekt będzie mało funkcjonalny, a możliwości jego wykorzystania bardzo ograniczone. W trakcie wykonywania analizy uzyskano zgodę ministerstwa na odstępstwo w zakresie wysokości budowanego obiektu, co diametralnie zmieniło na plus możliwości projektowania na bardzo ograniczonym terenie przy liceum. Efektem tej analizy była zgoda Zarządu na wykonanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego

Najważniejsze parametry hali sportowej:

  • powierzchnia zabudowy hali gimnastycznej wraz garażami podziemnymi to 6742,03 m2
  • trybuny pomieszczą ok. 200 osób
  • podziemny parking pomieści ok. 100 samochodów i będzie posiadać stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych
  • boisko na dachu będzie posiadało zaplecze sanitarne, co umożliwi jego niezależne funkcjonowanie
  • boisko będzie posiadało zamknięte piłkochwyty i nawierzchnię poliuretanową lub ze sztucznej trawy (rozstrzygnięcie na etapie projektowania)
  • boisko do piłki halowej na hali gimnastycznej o wymiarach 40m x 20m wraz z minimalnym poboczem o szerokości 100 cm wzdłuż dłuższych boków boiska i ok 200cm wzdłuż krótszych boków boiska
  • boisko do koszykówki na dachu budynku o wymiarach 28m x 15m wraz z minimalnym poboczem o szerokości 2,5 m wzdłuż dłuższych boków boiska i 1,5 m wzdłuż krótszych boków boiska
  • powierzchnia dachu jest nieco większa od obrysu boiska w związku z czym daje możliwość powiększenia stref poboczy boiska.

Początkowo założono, że szacowany koszt inwestycji wyniesie ok. 25 mln złotych. Jednak z uwagi na brak stabilności na rynku materiałów budowlanych, koszt budowy hali sportowej podwoił się. Ostatecznie koszt inwestycji to prawie 39 mln złotych. Powiat wielicki przeznaczy na budowę hali własne środki w wysokości około 15,4 mln złotych, a pozostała część zostanie pokryta z dofinansowania otrzymanego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz Rządowego Funduszu - Polski Ład.

Zakończenie inwestycji przewidziano na wrzesień 2023 roku.

inf. Powiat Wielicki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje