poniedziałek, 18 maja 2020 15:04

Salony kosmetyczne znów otwarte. Nowe zasady funkcjonowania

Autor Katarzyna Domagała
Salony kosmetyczne znów otwarte. Nowe zasady funkcjonowania

Od dziś - zgodnie z decyzją premiera - ponownie otwierają się salony urody. Będą jednak działać na nowych zasadach. M.in. konieczne będzie zachowanie co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami. Co jeszcze się zmieni?

Jeśli właściciel salonu nie jest w stanie zapewnić 1,5 odległości, stanowiska powinny być oddzielone tzw. ekranami ochronnymi.

Praca zmianowa i rotacyjna

Wytyczne przygotowane dla branży beauty stanowią również, że praca w salonach kosmetycznych powinna być zmianowa i rotacyjna. Dopuszczalna jest też tego samego zespołu przez cały dzień.

Co więcej, pracownicy powinni nosić strój adekwatny do wykonywanego zabiegu, np. fartuch jednorazowy lub tekstylny prany w min. 60 stopniach C, a także nosić maseczkę ochronną i/lub przyłbicę albo gogle.

Pracownicy zobowiązani są również zakładać rękawiczki przy wykonywaniu usługi (zmieniane każdorazowo po wykonaniu usługi). Pod warunkiem, że rodzaj wykonywanego zabiegu na to pozwala.

Wytyczne dla klientów

Konkretne wytyczne obowiązują również klientów salonów kosmetycznych. Przewidują one, że na zabiegi wolno przychodzić bez osób towarzyszących. Klienci muszą zasłaniać nos i usta oraz do nosić rękawiczki ochronne - jeśli to możliwe ze względu na rodzaj wykonywanego zabiegu.

Co ciekawe, klienci nie mogą korzystać z telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi. W zależności od rodzaju zabiegu, gabinet - zgodnie z zaleceniami MR - powinien zapewnić klientom peniuar jednorazowy lub zastępczo inne rozwiązanie spełniające jego funkcję, bieliznę jednorazową lub podkład jednorazowy.

Po zakończeniu zabiegu urządzenie, które było używane każdorazowo powinno być dezynfekowane.

Ministerstwo Rozwoju odradza również serwowanie ciepłych napojów w salonach. Przepisy sugerują natomiast, aby zapewnić wodę do picia w opakowaniach jednorazowych lub podawać przez personel w kubkach jednorazowych z dystrybutora.

Źródło: PAP, RMF

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje