środa, 19 czerwca 2024 14:32

"Noc Teatrów zbliża teatr do ludzi." Setki darmowych wejściówek i spektakle na ulicach

Autor Marzena Gitler
"Noc Teatrów zbliża teatr do ludzi." Setki darmowych wejściówek i spektakle na ulicach

61 spektakli i występów, w tym aż 8 przedstawień plenerowych, które były dostępne dla każdego w pięciu lokalizacjach. - Noc Teatrów w Krakowie przede wszystkim zbliża teatr do ludzi. Wchodzi w tkankę miejską, staje się częścią tego miasta - podsumowuje reżyserka Ewelina Smereczyńska. O tym dlaczego cieszy się tak wielki zainteresowaniem rozmawiamy z uczestnikami wydarzenia.

Teatr na wyciągnięcie ręki

Nasi rozmówcy podkreślali, jak ważne jest dla nich to wydarzenie i ile dostarcza emocji. - Noc Teatrów w Krakowie przede wszystkim zbliża teatr do ludzi. Wchodzi w tkankę miejską, staje się częścią tego miasta - podsumowuje reżyserka Ewelina Smereczyńska. - To piękna i bardzo potrzebna inicjatywa. Dobrze jest, gdy teatr przychodzi też do widza - uważa Ksenia, która sama jest aktorką.

Teatr dla każdego

Noc Teatrów to też bezpłatny dostęp do sztuki wyższej dla tych, których po prostu nie stać na bilety, albo do tej pory nie doświadczyli, jak fascynujący jest teatr, stąd postulat, aby odbywała się częściej. - Mnie osobiście na pewno by zachęcało, aby skorzystać, bo nie zawsze mam pieniądze na bilety, a jeśli można zdobyć je za darmo i w jeden dzień obejrzeć parę spektakli to idealna okazja. Myślę, że gdyby była częściej, na pewno zachęcałaby więcej osób, do poznania teatrów - mówi Amelia.  

Noc Teatrów jest częścią organizowanego od 20 lat i stopniowo wzbogacanego o nowe komponenty wydarzenia Krakowskie Noce. Oprócz wspomnianej już nocy z Melpomeną, tworzą je spotkania w muzeach i obiektach sakralnych oraz z jazzem, tańcem i poezją. Podczas tegorocznej Nocy Teatrów, która odbyła się 15 czerwca, spektakle, koncerty i występy zorganizowało 11 teatrów instytucjonalnych oraz kilkadziesiąt teatrów i grup nieinstytucjonalnych. Można odebrać darmowe wejściówki na cieszące się największą popularnością w tym sezonie sztuki wystawiane przez Teatr im. Słowackiego, Groteskę, Bagatelę, Teatr Ludowy, Variete, STO i czy KTO albo obejrzeć mniej znane a równie interesujące spektakle mniejszych scen jak Teatr BARAKAH, Loch Camelot czy krakowskie centra kultury i kluby.

W tym roku dla uczestników Nocy Teatrów przygotowano aż osiem przedstawień plenerowych, które mogli obejrzeć zarówno pasjonaci teatru jak i przypadkowi przechodnie. Przedstawienia w ramach tegorocznej XVII Nocy Teatrów na Rynku Podgórskim, placu Wolnica, placu przed kościołem pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Szkolnej 4, w ogrodzie Dworku Białoprądnickiego czy na parkingu Składu Solnego przy ul. Na Zjeździe 8.

Kolejne święto teatrów już w lipcu

Dla tych, którzy rozsmakowali się w spektaklach plenerowych, albo przegapili tegoroczną Noc Teatrów w Krakowie mamy dobrą wiadomość. Już 5 lipca rozpocznie się 37. ULICA Festival czyli Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, na którym zaprezentują się najlepsze zespoły z Polski i z zagranicy. Podczas trzydniowego wydarzenia mieszkańcy Krakowa (m.in. na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim, Małym Rynku, Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego) oraz  innych małopolskich miast (m.in. Niepołomic, Wieliczki, Limanowej czy Tarnowa) zobaczą widowiska, spektakle teatralne, happeningi, klaunady, pokazy marionetkowe, fire show i wiele innych pokazów wykonywanych na placach i na ulicach.

Od początku istnienia dyrektorem artystycznym ULICA Festival jest Jerzy Zoń.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka