wtorek, 23 marca 2021 07:35

Siatkówka – jak wyglądała geneza tego sportu?

Autor Artykuł sponsorowany
Siatkówka – jak wyglądała geneza tego sportu?

W przypadku siatkówki, jej historia jest całkiem ciekawa, z racji tego, że została stworzona nie jak większość sportów, przez młodych ludzi, ale przez nauczyciela w szkole dla ludzi w średnim wieku. Jak więc rozpoczęła się historia tego sportu? O tym dowiesz się już za chwilę!

Jak rozpoczęła się historia siatkówki?

Siatkówka została wynaleziona w 1885 roku przez Williama Morgana, nauczyciela w szkole w Hollyocke w USA, stanie Massachusetts. Według jego założeń, siatkówka powinna być grą zespołową przypominającą koszykówkę. Z drugiej strony ważne było również to, aby nie była ona tak męcząca, bo głównym celem pomysłu było to, aby był to sport odpowiedni dla osób w średnim wieku zaangażowanych typowo w działalność biznesową.

Pierwsze zawody międzynarodowe w siatkówce

Pierwsze zawody odbyły się w Manili w 1913 roku, czyli 28 lat po wynalezieniu tego sportu. W zawodach wzięły udział Japonia, Chiny i Filipiny. Siatkówka szybko zyskała nowych zwolenników w Stanach Zjednoczonych i na innych kontynentach. W krótkim czasie w Europie i Azji zaczęły powstawać drużyny siatkarskie.

W 1947 roku powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB). Jej pierwszym prezydentem był Francuz Paul Libaud. Pierwsze mistrzostwa świata mężczyzn odbyły się w 1949 roku, a pierwsze mistrzostwa kobiet odbyły się w 1952 roku. Mistrzostwa mężczyzn wywalczyło ZSRR (Polska zajęła piąte miejsce).

Liga Światowa w siatkówce odbywa się od 1990 roku. Odpowiednik rywalizacji kobiet - to Grand Prix od 1993 roku. Od czasów poczęcia tego sportu w regulaminie siatkówki zaszło wiele zmian. W roku 1998 r., podczas Mistrzostw Świata w Japonii, Kongres FIVB przyjął aktualne zasady, które obowiązują w siatkówce do dziś.

Zarabianie na siatkówce

Co ciekawe, wiele osób, które z racji wieku bądź braku czasu nie jest w stanie grać w siatkówkę, może na tym zarobić, poprzez swoją wiedzę sportową. Coraz więcej osób obstawia typy siatkówka, bądź też przygotowuje specjalne analizy, czyli po prostu przewiduje, która drużyna wygra dane spotkanie. Naturalnie z powodu pandemii musimy się liczyć z tym, że niestety ale coraz więcej meczy siatkówki jest odwoływanych, nie mówiąc jeszcze o tym, że prawdopodobnie w najbliższym czasie będziemy musieli przygotować się na twardy lockdown.

Zasady gry w siatkówkę

Prawdopodobnie każdy wie, jak się gra w siatkówkę – ale w roli przypomnienia, też je podamy. Celem gry jest podanie piłki do siatki i spowodowanie jej upadku na boisku przeciwnika, jednocześnie nie dopuszczając do upadku piłki na własnym boisku. Drużyna musi odbić piłkę 3 razy, aby później móc przebić (dodatkowo może dotknąć piłki podczas blokowania). Serwowanie odnosi się do akcji zawodnika spoza linii mety przez linię siatki na boisko przeciwnika. Akcja trwa do momentu, gdy piłka wpadnie na boisko, poza nie lub drużyna nie poda prawidłowo piłki na stronę przeciwnika. Jeśli drużyna odbierająca serw zdobędzie punkt, to wtedy otrzymuje prawo do serwu, a gracze drużyny obracają się o jedną pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Dlaczego siatkówka w Polsce dopiero teraz zyskuje na popularności?

Wielu mężczyzn lubi oglądać siatkówkę, nie mówiąc o tym, że uprawianie tego sportu jest zazwyczaj bardzo atrakcyjne dla zarówno kobiet jak i mężczyzn. Oczywiście nie jest to jedyny powód, dla którego siatkówka jest tak popularna w naszym kraju. Polacy również odnoszą duże sukcesy w tym sporcie. Wielu sponsorów często nadaje specjalne transmisje z meczów siatkówki kobiet, ponieważ z góry wiedzą, że takie wydarzenia przyciągną dużą publiczność. Ponadto siatkówka jest bardzo popularnym sportem wśród kobiet, ponieważ wiele kobiet uczy się zasad gry w szkole. Jeśli jednak traktujemy grę jako motyw przewodni, Polscy mężczyźni i kobiety często zdobywają złote medale w meczach siatkówki. Dodatkowo warto wspomnieć też o dość zabawnej historii, w której zdarzyło się tak, że nasze oba składy na mistrzostwach były tak mocne, że zarówno zespół A jak i B chciał zmierzyć się z przeciwnikami i zdobyć mistrzostwo, i koniec końców decyzja musiała zostać podjęta przez trenera poprzez losowanie.

Przyszłość siatkówki

Siatkówka póki co ma się dobrze, nie mówiąc o tym, że cały czas rozwijają się jej odmiany – jedną z najbardziej popularnych odnóg tego sportu jest przykładowo siatkówka plażowa, w której zazwyczaj piękne panie w bikini grają na piasku. Chyba nie musimy mówić dlaczego akurat ta odnoga jest popularna, jednakże jeśli chodzi o sam sport, to możemy na pewno liczyć na to, że nie straci on na popularności. Dodatkowo warto jest wspomnieć o tym, że siatkówka doczekała się też wielu odsłon w formie gier, nie mówiąc o tym, że w e-sportach zdobywa ona coraz większą popularność. Póki co nie zapowiada się na to, że siatkówka od nas odejdzie, i zapewne póki ludzie są w stanie w nią grać, to będą to robić.

Sport

Sport - najnowsze informacje