niedziela, 24 listopada 2019 22:04

Skawina: Czas Valeo się kończy

Autor Anna Piątkowska-Borek
Skawina: Czas Valeo się kończy

Ruch Społeczny Mieszkańców Miasta i Gminy Skawina rozpoczyna akcję „Licznik”.

W sobotę 23 listopada wieczorem licznik został zamontowany. Będzie on odliczał ilość dni, jaka pozostała firmie Valeo Autosystemy na rozwiązanie problemu emisji uciążliwych dla mieszkańców substancji będących efektem procesu produkcyjnego.

– W poniedziałek o 8:30 przecinamy wstęgę i odliczamy. 100 dni licząc od 25 listopada to i tak więcej czasu niż deklarowane przez Valeo w mediach przy okazji wrześniowego protestu 20 tygodni – informują organizatorzy akcji.

Jak dodają, akcja społeczna „Licznik” ma zmobilizować wszystkie strony porozumienia podpisanego w lipcu 2018 roku pomiędzy Gminą Skawina a Valeo Autosystemy Sp. z.o.o.

Valeo do tej pory nie wywiązało się z obietnic dotyczących hermetyzacji zakładu.

To jednak nie wszystko.

– „Licznik” to także projekt uchwały zmieniającej decyzję z 24 kwietnia 2019 roku o poszerzeniu strefy ekonomicznej o działki sąsiadujące z Valeo, rozszerzając w ten sposób zdolności produkcyjne zakładu. Uchwała aktualnie jest analizowana przez prawników miejskich i zewnętrznych. Po wyeliminowaniu ewentualnych błędów zostanie poddana pod procedowanie na Sesji Rady Miejskiej – przypominają organizatory społecznej akcji „Licznik”. – W obliczu bezradności instytucji państwowych (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska) uchwała zmieniająca decyzję z kwietnia jest jedynym sposobem odzyskania przez władze samorządowe kontroli nad skawińskim powietrzem – dodają.

Powiat krakowski - najnowsze informacje