poniedziałek, 20 stycznia 2020 13:16

Skawina. W szkołach będą sprawdzać, jak smog wpływa na zdrowie dzieci

Autor Katarzyna Domagała
Skawina. W szkołach będą sprawdzać, jak smog wpływa na zdrowie dzieci

20 stycznia w szkołach podstawowych w Skawinie rozpoczną się bezpłatne badania spirometryczne. Mają one sprawdzić wpływ smogu na zdrowie dzieci. Chcemy dowiedzieć się, jak zanieczyszczone powietrze oddziałuje na układ oddechowy naszych pociech. To największe tego typu badanie w Polsce.

Skawina jako jedna z 9 gmin w Polsce przystąpiła do programu ZONE, którego jednym z elementów jest zbadanie wpływu smogu na rozwój i zdrowie dzieci. Zależy nam na tym, by zadbać o zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców. Wiemy doskonale, że w walce ze smogiem oprócz wymiany kotłów i kontroli, ważna jest także profilaktyka we wczesnym wykrywaniu chorób układu oddechowego związanych ze złą jakością powietrza.

Bezpłatne badania spirometryczne w Skawinie zostały podzielone na dwie tury. Pierwsza odbyła się w okresie kwiecień - czerwiec 2019 roku, czyli w tzw. okresie “pozagrzewczym”. Druga rozpocznie się 20 stycznia i potrwa około miesiąc. Chodzi tutaj o sprawdzenie różnic pomiędzy pracą płuc w sezonie grzewczym oraz w czasie, gdy powietrze jest czyste. Poprzednio w Skawinie przebadano około 1500 dzieci z klas 4-7 w siedmiu szkołach.

Organizatorem jest Krakowski Alarm Smogowy, a wykonawcą Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Jest to największe badanie tego typu w Polsce i jedno z największych w Europie. Rodzice dzieci biorących udział w badaniach spirometrycznych w Skawinie dowiedzą się, czy ich podopieczni są zdrowi, czy też wymagają dalszej diagnostyki i leczenia. Podczas pierwszej tury uczniowie otrzymali “dzienniczki badań”, w których znajdowała się zgoda rodzica oraz ankieta z danymi na temat czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na zdrowie dzieci.

Dziękujemy wszystkim szkołom, które podjęły współpracę z Wydziałem Ochrony Powietrza zajmującym się realizacją projektu ZONE na terenie Skawiny.

Do projektu przystąpiły również: Ustroń, Opoczno, Mszana Dolna, Nowy Targ, Skała, Karczew, Zabrze oraz Targówek (dzielnica Warszawy). Pod hasłem ZONE kryje się projekt badawczo-rozwojowy o pełnej nazwie „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji – ZONE”. Realizuje go pięć instytucji: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (lider projektu), Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy oraz Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy.

O projekcie ZONE można więcej przeczytać na stronie: https://zone.gov.pl/.

Info: gminaskawina.pl

Powiat krakowski - najnowsze informacje