czwartek, 9 grudnia 2021 15:13

Sonda Lambda

Autor Artykuł zewnętrzny
Sonda Lambda

Ekologia jest obecnie bardzo ważnym problemem w niemal każdej branży – również w przemyśle motoryzacyjnym. Konstruktorzy instalują coraz więcej katalizatorów oraz filtrów w nowych samochodach, których zadaniem jest zmniejszenie zawartości szkodliwych substancji. Te urządzenia będą jednak nieużyteczne bez sondy lambda.

Sonda lambda jest czujnikiem odpowiedzialnym za mierzenie zawartości tlenu w spalinach. Wysyła sygnał bezpośrednio do silnika, który w każdej milisekundzie oblicza dawkę paliwa, która powinna trafić do komory spalania.

Objawy uszkodzenia sondy lambda:

- „dławienie” silnika

- ostre dźwięki dochodzące z silnika

- wysokie zużycie paliwa

- błąd testu rozładowania

- ciemny dym i węgiel wokół rury wydechowej

Sondy lambda mogą przestać działać z różnych powodów, między innymi:

- zastosowanie pasty mocującej zawierającej silikon na sondach lambda przed wydechem

- skażone paliwo lub dodane substancje zawierające ołów

- silnik, który zaczął zużywać olej, pozostawiając na czujniku węgiel

- zanieczyszczenia zewnętrzne, np. sól uliczna, materiał podkładowy lub substancje syntetyczne

- czujnik osiągnął koniec okresu użytkowania.

Jak często kontrolować sondę lambda?

Sonda lambda, według zapewnień producentów, może przestać działać prawidłowo po 160 tysiącach przejechanych kilometrów. Wielu mechaników rekomenduje jednak sprawdzanie jej stanu zdecydowanie częściej – co 30 tysięcy kilometrów. Wówczas sonda lambda może wiele powiedzieć o tym w jakim stanie jest samochód i jak dalej go używać.

Powody awarii sondy lambda

Do najczęstszych powodów awarii sondy lambda należą - dostanie się płynu chłodniczego lub hamulcowego do części, zużycie pierścieni cylindrów, użycie ostrych narzędzi do czyszczenia obudowy sondy lambda, napływ mieszanki paliwowo-powietrznej na część, zbyt wysoki stopień związków ołowiu w paliwie, niedrożność kanału powietrznego.

Diagnostyka

Aby poprawnie zdiagnozować stan sondy lambda należy postępować zgodnie z podstawowymi wskazówkami. W każdym przypadku niezwykle ważnym jest, aby uruchomić i rozgrzać silnik. Prawidłowa ocena poziomu tlenu w spalinach jest możliwa, gdy temperatura wynosi 300-400°C. Stan sondy i rodzaj ewentualnych nieprawidłowości ocenia się za pomocą oscyloskopu. W tym momencie warto znać podstawowe właściwości niedrożności cieplejszej części w temperaturze pokojowej. Znacznik ten wynosi zazwyczaj 2-14 omów. Po zastosowaniu tych technik ważne jest, aby określić napięcie grzejnika przy działającej strukturze początkowej. Jego idealna wartość to 10,5 V. Sugerowana częstotliwość diagnostyki sondy lambda to każde 30 000 kilometrów roboczych.

Kiedy dobrym pomysłem jest wymiana sondy lambda?

Żywotność sondy lambda to około 93 tysiące przejechanych mil. Może to być jeszcze mniej, jeśli pojawią się inne elementy, które mogą zaszkodzić sondzie. Sondę mogą również uszkodzić wycieki z wydechu.

Zakładając, że zauważyłeś któryś z sygnałów ostrzegawczych, sugerujemy wizytę u mechanika, który może sprawdzić, czy usterka pochodzi z sondy lambda. Odbywa się to za pomocą narzędzi diagnostycznych pojazdu.

Należy pamiętać, że sonda lambda jest niezwykle ważnym wskaźnikiem. Jego regularne sprawdzenie – najlepiej co 30 tysięcy kilometrów – może pomóc uniknąć zdecydowanie poważniejszych problemów w przyszłości.

Naprawa i wymiana sondy lambda

Już pojedyncza wada sondy lambda może zostać skutecznie wyeliminowana. Wiąże się to z eliminacją zanieczyszczeń dymem i gazem. Demontaż części następuje w temperaturze 50°C, dlatego należy je najpierw podgrzać. Czyszczenie kończy się poprzez umieszczenie czujnika w żrącym roztworze fosforowym na 15-20 minut. Następnie element należy spłukać czystą wodą i wysuszyć. Szczególną uwagę należy zwrócić na część, przypominającą sznurek, a następnie nałożyć na nią klej. Klej rozprowadzamy równomiernie, nie dopuszczając do przedostania się go na pojemnik obronny sondy lambda.

W przypadku, gdy czyszczenie części nie przyniosło idealnego rezultatu, ważne jest, aby sondę wymienić. Zastąpienie uszkodzonego komponentu powinno być możliwe bez niczyjej pomocy lub z pomocą fachowca.

źródło informacji:

https://www.autoczescionline24.pl/czesci-samochodowe/sonda-lambda.html
https://autobooking.com/pl-pl/news/sonda-lambda-w-samochodzie-dzialanie-i-najczestsze-usterki


Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka