piątek, 8 marca 2024 15:32

[Sonda] To chcą dostać kobiety na 8 marca!

Autor Mateusz Łysik
[Sonda] To chcą dostać kobiety na 8 marca!

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet – dzień, który stał się okazją do świętowania osiągnięć kobiet na przestrzeni lat, ale także momentem, aby zapytać je o ich pragnienia i aspiracje. W tym roku wyszliśmy na ulice, by zapytać panie, czego sobie życzą w tym wyjątkowym dniu. Ich odpowiedzi to nie były wygórowane zachcianki...

Międzynarodowy Dzień Kobiet, obchodzony każdego roku 8 marca, ma historię sięgającą początku XX wieku. Jego korzenie sięgają 1908 roku, kiedy to w Nowym Jorku kobiety z branży tekstylnej zorganizowały strajk, domagając się lepszych warunków pracy, równouprawnienia i prawa głosu. Rok później, w 1909 roku, Socjalistyczna Partia Ameryki zainicjowała pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet. Inspiracją dla europejskich ruchów stała się konferencja kobiet socjalistycznych w Kopenhadze w 1910 roku, na której Clara Zetkin zaproponowała ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Pomysł ten szybko zyskał popularność i od 1911 roku dzień ten jest obchodzony na całym świecie. Początkowo skoncentrowany na walce o prawa wyborcze i lepsze warunki pracy, z biegiem lat przekształcił się w promowanie równouprawnienia płci i docenianie wkładu kobiet w społeczeństwo.

Jedna z ankietowanych, wyraziła pragnienie ciągłego uczucia miłości: „Co ja sobie życzę z okazji Dnia Kobiet? Dużo miłości, od męża, bo kwiatki mogę dostać, ale moje życzenie jest takie, żeby ta miłość była cały rok.”

Inna rozmówczyni, skupiła się na ogólnym poczuciu dobrostanu: „Wszystkiego dobrego, dużo szczęścia, radości, uśmiechu i nieprzejmowania się głupotami.”

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka