poniedziałek, 29 stycznia 2024 13:35

Starosta tarnowski w areszcie. Zarzuty również dla dyrektorki PCPR

Autor Marzena Gitler
Starosta tarnowski w areszcie. Zarzuty również dla dyrektorki PCPR

Starosta tarnowski Roman Ł. trafił do aresztu, a wobec dyrektorki PCPR w Tarnowie Anny G. zastosowano poręczenie majątkowe. W tle może chodzić o korupcję.

W sobotę, 27 stycznia br. na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie zatrzymany został starosta tarnowski Roman Ł. oraz Anna G., dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Obojgu postawiono szereg poważnych zarzutów związanych z korupcją, oszustwem i próbą utrudniania postępowania.

- Artykuł 231 mówi o przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, który działa na szkodę interesu publicznego bądź prywatnego. W paragrafie 2. jest działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Z kolei artykuł 239 mówi o utrudnianiu lub udaremnianiu prowadzonego postępowania. Artykuł 286 dotyczy oszustwa - tłumaczy prok. Janusz Kowalski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Starosta usłyszał m.in. zarzuty z artykułu 231 paragraf 2 kodeksu karnego: "Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się tego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

- Nie chcę teraz mówić o szczegółach. Ograniczę się tylko do kwalifikacji. Generalnie chodzi o funkcjonariusza publicznego, który przekracza swoje obowiązki i tym samym działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego - mówił cytowany przez Radio Kraków Janusz Kowalski, rzecznik prasowy krakowskiej Prokuratury Okręgowej.

Roman Ł. został tymczasowo aresztowany na okres jednego miesiąca, jednak jak uważa prokurator Kowalski, bardzo prawdopodobne jest, że spędzi w areszcie co najmniej 3 miesiące. Obowiązki zatrzymanego starosty przejął wicestarosta Jacek Hudyma.

Zarzuty w tej samej sprawie usłyszała też dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie Anna G., wobec której jednak zastosowano tylko poręczenie majątkowe.

Roman Ł. starostą tarnowskim jest od 2013 roku (do Rady Powiatu startował z okręgu obejmującego gminę Żabno). Wcześniej był radnym Gminy Wietrzychowice i radnym powiatowym. Jest członkiem zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości.

Anna G. kieruje tarnowskim PCPR od 2017 roku. Wcześniej była dyrektorką DPS w Wietrzychowicach. W 2022 roku za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej otrzymała nagrodę Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest związana z Prawem i Sprawiedliwością. W 2023 roku startowała w wyborach parlamentarnych z listy PiS w okręgu tarnowskim, ale nie uzyskała mandatu.

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka