wtorek, 26 marca 2019 10:34

Strajk nauczycieli w powiecie chrzanowskim. Które szkoły opowiedziały się "za"?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Strajk nauczycieli w powiecie chrzanowskim. Które szkoły opowiedziały się "za"?

Strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia. W powiecie chrzanowskim większość szkół opowiedziało się za przystąpieniem do sporu zbiorowego.

Znane są już wyniki referendów strajkowych przeprowadzonych w szkołach i przedszkolach. Jak się okazuje, większość placówek w powiecie chrzanowskim opowiedziało się za strajkiem nauczycieli.

Strajkować będą wszystkie szkoły powiatowe. Z sześciu szkół prowadzonych przez powiat chrzanowski na terenie miasta Chrzanowa, wszystkie zostaną objęte sporem zbiorowym. Tak samo jest w przypadku dwóch szkół powiatowych znajdujących się w Trzebini oraz jednej szkoły w Libiążu.

Z kolei jeśli chodzi o placówki prowadzone przez gminę Chrzanów, za strajkiem nauczycieli opowiedziały się przedszkola samorządowe nr 1, nr 4, nr 7, nr 8, nr 9, nr 10 i nr 11 w Chrzanowie oraz Przedszkole Samorządowe w Płazie. Podobnie szkoły podstawowe nr 1, nr 3, nr 5, nr 6, nr 8, nr 10 w Chrzanowie, a także szkoły w Płazie, Luszowicach i w Balinie.

W gminie Libiąż wszystkie szkoły i przedszkola opowiedziały się za strajkiem.

Na terenie gminy Trzebinia za strajkiem jest trzynaście placówek gminnych. W strajku nie weźmie udziału natomiast jedna szkoła podstawowa i pięć przedszkoli. Przedszkola samorządowe nr 1 i nr 2 w Trzebini w ogóle nie wzięły udziału w referendum, nauczyciele z przedszkola nr 4 oraz z przedszkola w Bolęcinie opowiedzieli się na „nie”, natomiast w Przedszkolu Samorządowym nr 6 nie osiągnięto kworum.

W gminie Babice strajkować będą nauczyciele w przedszkolu w Zagórzu, w Szkole Podstawowej w Jankowicach, w Zespole Szkół w Babicach i w Zespole Szkół w Mętkowie.

W gminie Alwernia za strajkiem jest sześć szkół podstawowych i dwa przedszkola.

Oczekiwania nauczycieli

Po to walczymy, żebyśmy odnieśli oczekiwany skutek. Nie widzę możliwości poniesienia porażki – mówi Małgorzata Jarczyk, prezes ZNP Oddział Chrzanów. – Oczekiwania są bardzo duże ze strony nauczycieli, ponieważ od 2012 roku nie dostaliśmy nawet rewaloryzacji, tak jak inne grupy zawodowe. Nasza ostatnia podwyżka była w 2012 roku. Poza tym podwyżki nauczycieli nigdy nie są zbyt wysokie. To jest od 45 zł do 166 zł dzisiaj w zależności od tego, w jakim awansie zawodowym jest nauczyciel. Oczekiwania są ogromne. Wszystko naokoło drożeje. A nasi nauczyciele mają przecież rodziny – dodaje prezes chrzanowskiego oddziału ZNP.

Strajk nauczycieli od 8 kwietnia

Przypomnijmy. Strajk jest możliwy, jeśli w referendum wzięła udział co najmniej połowa uprawnionych i większość z nich opowiedziała się za strajkiem. Co ważne, w referendum mogli uczestniczyć wszyscy pracownicy danej placówki (zarówno członkowie ZNP, jak i niezrzeszeni).

Pytanie w referendum strajkowym brzmiało: „Czy wobec niespełnienia żądania (...) dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w … o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole … strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?”

Wytyczne dotyczące przeprowadzenia strajku nauczycieli będą kierowane z Zarządu Głównego ZNP. Strajk potrwa do odwołania.

Strajk został ogłoszony z 35-dniowym wyprzedzeniem po to, by rząd miał czas na spełnienie postulatów. Jeśli żadne nowe konkretne propozycje ze strony rządzących nie padną, 8 kwietnia rozpocznie się strajk nauczycieli.

– Oczekujemy cały czas, co ministerstwo edukacji i rząd nam zaproponują – mówią nauczyciele.

Anna Piątkowska-Borek

Zobacz także:

W szkołach szykuje się ARMAGEDDON!

Chrzanów - najnowsze informacje