środa, 3 lipca 2019 11:57

Sucha Beskidzka. W muzeum odbyło się spotkanie ze sztuką 20-lecia międzywojennego

Autor Mirosław Haładyj
Sucha Beskidzka. W muzeum odbyło się spotkanie ze sztuką 20-lecia międzywojennego

Święto miasta, jakim były Dni Ziemi Suskiej 2019, posiadały bogaty i szeroki program, w którym coś dla siebie naleźli zarówno miłośnicy kultury wysokiej, jak i rozrywki. Był to także czas w którym mieszkańcy mogli oderwać się na chwilę od codzienności i odpocząć, np. w pięknej przestrzeni odrestaurowanego zespołu zamkowo-parkowego odpocząć i cieszyć się urokiem miejsca oraz przygotowanymi na ten czas różnorodnymi atrakcjami. Jedną z nich była prezentacja sztuki okresu 20 - lecia międzywojennego z kolekcji Marii i Emila Zegadłowiczów na podstawie wystawy tematycznej w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej pt. „Miłość do człowieka, miłość do sztuki, miłość do natury” w wykonaniu wnuczki wybitnego literata i artysty Pani Ewy Wegenke.

W sobotę i niedzielę, 22-23 czerwca, o godz. 16:00 licznie zebrana publiczność w salach ekspozycyjnych muzeum miejskiego mogła wysłuchać opowieści o Emilu Zegadłowiczu oraz skupionym wokół niego środowisku literackim i artystycznym, które w literaturze i sztuce wyznaczyło nowy awangardowy trend. Jerzy Hulewicz, Władysław Lam, Władysław Skoczylas, Stefan Żechowski, czy Ludwik Miksy, to jedni czołowych artystów tego okresu, cenionych w kulturze polskiej i europejskiej. Twórcy i teoretycy sztuki a zarazem wybitni pedagodzy, byli skupieni wokół osoby Zegadłowicza, Pana na Gorzeniu, proziaka, dramaturga, kierownika wydziału literatury Ministerstwa Sztuki i Kultury za czasów Zenona Przesmyckiego-Miriama.

Warto wspomnieć, że Emil Zegadłowicz był członkiem kilku formacji artystycznych (poznańscy ekspre­sjoniści, „Gospoda Poetów”, „Czartak”), redaktorem i współredaktorem wielu pism („Po­nowa”, „Czartak”, „Tęcza", „Świat Kulis”, „Wieś”), tłumaczem literatury niemieckiej (Faust Goethego) i rumuńskiej, kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Poznaniu, dyrek­torem programowym raczkującego wówczas Polskiego Radia (rozgłośnia radiowa w Poznaniu), jednym z prekursorów regionalizmu i mecenasem twórczości ludowej (Jędrzej Wowro).  Dał się poznać jako kolekcjoner dzieł sztuki i dusza towarzystwa burzliwego okresu dwudziestolecia. W jego towarzyskim kręgu odnajdujemy mocne związki  z Stefanem Jaraczem, Zofią Kossak-Szczucką, Edwardem Kozikowskim, Zbigniewem Pronaszką, Brunonem Schultzem, Julianem Tuwimem, Wojciechem Weissem, Janem Wiktorem, czy Stanisławą Wysocką. Wspaniała narracja Pani Ewy Wegenke, wprowadziła uczestników muzealnych spotkań ze sztuką dwudziestolecia międzywojennego w klimat epoki.

Dyrekcja Muzeum Miejskiego serdecznie dziękuje Pani Ewie Wegenke za wspaniałą prezentację kolekcji a wszystkim uczestnikom spotkania za udział w tej niezwykłej podróży do krainy sztuki i literatury.

Fot.: UM Sucha Beskidzka

Inf.: Barbara Woźniak (Dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej)

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje