W niedzielne popołudnie 4 sierpnia w Gdowie odbyło się oficjalne otwarcie dwudniowych obchodów Święta Ziemi Gdowskiej połączonych z V edycją Festiwalu Podpłomyka Plebańskiego.
Podczas części oficjalnej Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas wraz ze starostą wielickim Romanem Ptakiem oraz Przewodniczącą Rady Gminy Gdów Dominiką Linczowską wręczyli medale okolicznościowe i podziękowania zasłużonym dla gdowskiej ziemi.
Wśród zaproszonych gości obecni byli: Wicestarosta Powiatu Wielickiego Ewa Ptasznik, członkowie Zarządu Powiatu Wielickiego: Klaudia Wojakowska-Grochot, Edyta Trojańska-Urbanik i Łukasz Sadkiewicz, a także Prezes Kopalni Soli Wieliczka SA Marian Leśny.
Święto Gdowa było okazją do wręczenia medalu wybitego z okazji 750-lecia Gdowa. W roku 2024 Samorząd Gminy Gdów nadał go Adamowi Kasprzykowi - dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Gdowie, Katarzynie i Marcinowi Zarzyckim z Fundacji Plenerownia, Zarządowi OSP Marszowice, 2. Szczepowi „Nadrabiańskiemu” im. Szarych Szeregów w Marszowicach, Michałowi Kowalskiemu - działaczowi sportowemu, wiceprezesowi LKS Zieloni Niegowić, Annie i Kazimierzowi Barczykom - działaczom społecznym, Lidii i Sławomirowi Wronie z F.P.H.U „Wrona”, Markowi Kurzydymowi z F.H.U Autoblachen, Agnieszce Rubinowskiej z Folwarku Wiązy.
Podczas dwudniowych uroczystości w Gdowie przeprowadzono loterię fantową, z której dochód przeznaczono na rozbudowę filii Fundacja Osób Niepełnosprawnych w Podolanach, działającej od ponad 20 lat na rzecz osób potrzebujących z terenu gminy Gdów i okolic. Dzięki ogromnej mobilizacji i pomocy przedsiębiorców, organizacji i instytucji z terenu naszej gminy i nie tylko, udało się zebrać ponad dwieście nagród, o łącznej wartości ponad 50 tys. złotych. Posiadacze szczęśliwych losów mogli wygrać nagrodę główną - quad oraz telewizory, rowery górskie, sprzęt RTV i AGD, odzież, rozmaite vouchery upominkowe i wiele, wiele innych. Każdy zakupiony los zasilał konto placówki w Podolanach.
Nie brakowało również chętnych do udziału w V Festiwalu Podpłomyka Plebańskiego. Warsztaty, na których można było samodzielnie przygotować niegowicki smakołyk z wielkim zaangażowaniem prowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Liplasie i Klęczanie (pod okiem pana Łukasza Grabowskiego), a do przygotowania ciasta na warsztaty włączyły się panie z KGW Książnice. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno dorosłych, jak i dzieci, podobnie jak stoiska KGW Niegowić, Liplas i Niżowa, gdzie chętni mogli zakupić słynny podpłomyk, którym zachwycał się sam Karol Wojtyła, gdy był wikarym w Niegowici, na swojej pierwszej parafii. Warto dodać, że podpłomyk plebański jest wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Święto Ziemi Gdowskiej to jednak przede wszystkim dobra zabawa. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach przygotowano wesołe miasteczko, muzyczne show z Tulinkami, pokazy cyrkowe, pokazy tańca nowoczesnego i wiele innych atrakcji.
Gwiazda pierwszego dnia, Zenon Martyniuk z zespołem, przyciągnęła rzeszę fanów, z którymi lider Zespołu Akcent zaśpiewał na Błoniach na Zarabiu swoje największe przeboje. A po koncercie tłumy młodych ludzi bawiły się w sobotni wieczór z DJ`em Don Pablo na dyskotece pod gwiazdami aż do 2 w nocy.
Również niedzielny wieczór zakończył się koncertowo. Najpierw przed młodą publicznością zaprezentował się zespół Modelki, a później scenę przejęli Baciary, którzy w góralskim stylu porwali do tańca i zabawy tłumnie zgromadzoną publiczność. Ostatnim punktem była dyskoteka pod gwiazdami z DJ`em Hubertusem, która o północy zakończyła dwudniowe świętowanie.
Podziękowanie za organizację tak dużego wydarzenia przekazał Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas: "Dziękuję serdecznie publiczności za wspaniałe dwa dni zabawy, szczególne podziękowania kieruję do wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w przygotowanie i zabezpieczenie wydarzenia: pani Dyrektor i pracownikom Centrum Kultury w Gdowie, pracownikom Urzędu Gminy Gdów oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gdowie, wszystkim druhom Strażakom, którzy pracowali przy zabezpieczeniu imprezy, naszym policjantom, pracownikom ochrony, służbie medycznej. Dziękuję naszym paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, wolontariuszom i pracownikom Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach. Dziękuję wszystkim, dzięki którym mogliśmy we wspaniałej atmosferze i bezpiecznie obchodzić Święto naszej Gminy
Świętowanie było niezwykłą okazją do podziwiania występów tanecznych, muzycznych i artystycznych, a także do wzajemnej integracji mieszkańców zarówno Gdowa jak i całego powiatu wielickiego.
inf. i fot. Powiat Wielicki/ UG Gdów