środa, 1 listopada 2023 07:00

Świętowanie niepodległości z pogranicznikami w Nowym Sączu

Autor Patryk Trzaska
Świętowanie niepodległości z pogranicznikami w Nowym Sączu

W Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu odbyły się obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości połączone z  upamiętnieniem rozbrojenia Garnizonu Austriackiego i zawiązania Powiatowej Rady Likwidacyjnej w Nowym Sączu, która gwarantowała  wyzwolenie Sądecczyzny do czasu uformowania się polskiej administracji.

W uroczystościach wziął udział m.in. starosta nowosądecki Marek  Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec i  wicestarosta Antoni Koszyk. Starosta przypomniał najważniejsze daty z  historii Polski cofając się do rozbiorów.

– Trzeba pamiętać i wciąż przypominać o kluczowych wydarzeniach z  historii naszego kraju – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. –  W czasach przed rozbiorami byliśmy potęgą, liczącą  prawie milion  kilometrów kwadratowych, posiadającą silną armię, toczącą zwycięskie  bitwy. Jednak w wyniku złego zarządzania, działań możnych i szlachty,  prywaty, braku reform, liberum veto oraz braku nakładów na wojsko, w  1772 nastąpił pierwszy rozbiór Polski, a po nim dwa następne w latach  1793 i 1795. Polska zniknęła z mapy Europy i świata na 123 lata.  Podejmowaliśmy próby odzyskania niepodległości w powstaniach:  kościuszkowskim w 1794 roku, listopadowym – 1830-1831 i styczniowym –  1863-1864, ale dopiero rok 1918 przyniósł nam upragnioną wolność. Musimy  o nią dbać i pamiętać o tym, co kiedyś doprowadziło nas do jej utraty. Musimy też pamiętać o tych, którzy dzięki niezłomnemu duchowi, patriotyzmowi i religii, dzięki zachowaniu języka i kultury  pielęgnowanych pod zaborami, ale także dzięki walce - doprowadzili do  odrodzenia państwa Polskiego.

Podczas uroczystości odczytano apel poległych, a goście obejrzeli  defiladę w wykonaniu funkcjonariuszy KOSG i wysłuchali krótkiego koncertu w wykonaniu solistów i Orkiestry KOSG.

Fot. Maria Olszowska

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka