środa, 9 grudnia 2020 16:42

Szczepionka nie dla alergików! W Anglii wstrzymano szczepienia

Autor Tomasz Stępień
Szczepionka nie dla alergików! W Anglii wstrzymano szczepienia

Osoby, które w przeszłości miały silne reakcje alergiczne, nie powinny otrzymywać szczepionki na Covid, ostrzega brytyjski regulator leków. Agencja Regulacyjna Leków (MHRA) natychmiast wydała ostrzeżenie, by wstrzymać szczepienie osób, które mają tendencję do tego typu reakcji. Chodzi o szczepionki Pfizer/BioNtech, którymi maja być szczepieni także Polacy.

Alarm podniesiono, po tym, jak u dwóch pracowników NHS (National Health Service) wystąpiły we środę silne objawy alergiczne po podaniu szczepionki. Objawy zaklasyfikowano jako reakcję anafilaktoidalną. Mieli wysypkę na skórze, duszności i czasowe spadki ciśnienia krwi.

– Jak to często bywa w przypadku nowych szczepionek, po tym, jak dwie osoby mające w przeszłości znaczące reakcje alergiczne zareagowały negatywnie, MHRA zapobiegawczo zaleciła, żeby osoby, u których występują znaczące reakcje alergiczne nie przyjmowały tego szczepienia – powiedział cytowany przez PAP prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS w Anglii.

Tożsamość pracowników NHS i szpitali, w których zostali zaszczepieni, nie została ujawniona. Ale NHS England potwierdziła te dwa incydenty i stwierdziła, że ​​wszystkie punkty szczepień otrzymały od teraz poradę, aby nie podawać szczepionki osobom z historią reakcji alergicznej między innymi na leki, żywność czy szczepionki.

„Każda osoba, u której w przeszłości występowała znacząca reakcja alergiczna na szczepionkę, lekarstwa lub żywność nie powinna otrzymywać szczepionek Pfizer/BioNtech. Sprzęt do resuscytacji powinien być dostępny przez cały czas w przypadku wszystkich szczepień. Szczepienia należy przeprowadzać wyłącznie w placówkach, w których dostępne są środki resuscytacyjne” – ostrzega NHS England.

fot: CDC/Unsplash

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje