piątek, 17 września 2021 13:51

Burmistrz broni wolnych niedziel i pisze do premiera. Zarzuca sieciom "przykuwanie pracowników łańcuchami obowiązków do kas"

Autor Mirosław Haładyj
Burmistrz broni wolnych niedziel i pisze do premiera. Zarzuca sieciom "przykuwanie pracowników łańcuchami obowiązków do kas"

Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej  Augustyn Ormanty w liście otwartym apeluje do Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego o uszczelnienie przepisów zakazujących handlu w niedzielę.

W liście do szefa rządu samorządowiec pisze m. in. o tym, że jego głos "jest głosem tych, którzy muszą milczeć, aby móc zapracować na chleb powszedni". Powodem dla którego burmistrz Ormanty postanowił wystosować list otwarty do premiera był fakt, że nie wszyscy mieszkańcy jego gminy mogli uczestniczyć w uroczystościach związanych z przybyciem Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Sanktuarium Kalwaryjskiego.

Burmistrz był "zdruzgotany" tym, że jedna z wielkich sieci handlowych znalazła sposób na ominięcie prawa zakazującego handlu w niedzielę i tym samym "przykuć łańcuchem obowiązków do kas sklepowych swoich pracowników". Za taki stan rzeczy burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej obwinia fakt wprowadzenia usług kurierskich do marketów, które stały się sposobem na to, by duże sklepy sieciowe mogły być czynne w niedzielę. Zdaniem samorządowca pracownicy marketów z przyczyn ekonomicznych nie mogą się sprzeciwić takiej decyzji. Stąd interwencja burmistrza, który wyrażając swój "kategoryczny sprzeciw wobec takich praktyk" poprosił premiera Morawieckiego o pomoc i rozwiązanie problemu, który jego zdaniem rozbija polskie rodziny.

Burmistrz Ormanty zaproponował w liście taką zmianę prawa, żeby "w niedzielę czynne były tylko usługi pocztowe w marketach, a pozostała działalność nadal byłaby niedostępna". W odczuciu włodarza Kalwarii Zebrzydowskiej zakaz handlu w niedzielę jest prawdziwą realizacją przykazania „Pamiętaj aby dzień święty święcić”.

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej dr hab. inż. Augustyn Ormanty/Fot.: samorzad.gov.pl
Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej dr hab. inż. Augustyn Ormanty/Fot.: samorzad.gov.pl

Poniżej całość listu

Szanowny Panie Premierze,

zwracam się do Pana jako Przedstawiciela Narodu oraz gwaranta zmian, jakie dokonały się w sferze rodzinnej. Zmiana modelu rodziny, jaka dotknęła nas z Naród przez dziesięciolecia zbrodniczego systemu komunistycznego oraz bezdusznej kapitalistycznej materializacji, wypaczyły nie tylko Ducha Narodu, ale także Ducha Rodziny i więzi, jakie od wieków pielęgnowały nasze rodziny. Świat zamienił z Być na Mieć. Zniknęły w większości nie tylko rodziny wielopokoleniowe, ale także zostały zaburzone naturalne funkcje Kobiety i Mężczyzny, Żony i Matki,
Męża i Ojca. Dzięki wprowadzeniu jednak programów prorodzinnych, pochyleniu się nad funkcją rodziny przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości, Polska rodzina zaczęła się odbudowywać. Nie muszę Panu Premierowi mówić, jak jest to ważne dla Naszej Ojczyzny.

Szanowny Panie Premierze, z wielkim bólem serca ujrzałem, że w dniu Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Sanktuarium Kalwaryjskiego, część rodzin z mojej gminy i okolic nie mogła uczestniczyć w tych uroczystościach. Rodzina to fundament i podstawa. Byłem zdruzgotany, że jedna z wielkich sieci handlowych właśnie w tym świętym dla rodzin dniu, znalazła sposób, aby przykuć łańcuchem obowiązków do kas sklepowych swoich pracowników. Wprowadzenie usług kurierskich do marketów, stało się sposobem na otwarcie wielkopowierzchniowych sklepów w niedzielę. Biedni pracownicy nie mogą odmówić, nie zostawią bowiem swych małżonków oraz swych dzieci w ubóstwie. Zakaz handlu w niedzielę jest w moim odczuciu, prawdziwą realizacją przykazania
„Pamiętaj aby dzień święty święcić”.

Jestem zmuszony wyrazić kategoryczny sprzeciw wobec takich praktyk i prosić Pana Premiera o jak najszybszą pomoc. Pomoc dla rodzin, które są rozbijane w dniu, który powinien je łączyć. Wydaje mi się, że zmiana która pozwoliłaby, aby w niedzielę czynne były tylko usługi pocztowe w marketach, a pozostała działalność nadal byłaby niedostępna, szybko zneutralizowałaby atak na Polską Rodzinę.

Szanowny Panie Premierze, jako Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, wiem że Rząd zna powagę sytuacji i pracuje już nad środkami zaradczymi. Mój głos jest głosem tych, którzy muszą milczeć, aby móc zapracować na chleb powszedni. Trzydzieści jeden lat temu rozpoczęła się era samorządności w Polsce. Wszyscy pragniemy pracować dla dobra Ojczyzny w d uchu, wierze i pięknie tradycji rodzinnych naszych przodków.

Jestem głęboko przekonany , że przy Pana pomocy, rodziny znów będą mogły się cieszyć radością przebywania razem.

Z wyrazami szacunku
dr hab. inż. Augustyn Ormanty
Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej
List otwarty burmistrza Ormantego do premiera/Fot.: UG Kalwaria Zebrzydowska
List otwarty burmistrza Ormantego do premiera/Fot.: UG Kalwaria Zebrzydowska

Fot.: UG Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje