środa, 27 kwietnia 2022 10:30

Tajemnicza choroba, która atakuje dzieci zabija. Odnotowano śmiertelny przypadek

Autor Katarzyna Jamróz
Tajemnicza choroba, która atakuje dzieci zabija. Odnotowano śmiertelny przypadek

Tajemnicza choroba, która atakuje wątrobę dzieci została wykryta u małych pacjentów m.in. z USA, Irlandii, Holandii, Danii i Wielkiej Brytanii. Niektóre przypadki ostrego zapalenia wątroby o nieznanej etiologii były tak ciężkie, że wymagały przeszczepu.

Na całym świecie odnotowano co najmniej 169 przypadków ostrego zapalenia wątroby o nieznanym pochodzeniu. Do tej pory zgłoszono je w Wielkiej Brytanii (114), Hiszpanii (13), Izraelu (12), Stanach Zjednoczonych (9), Danii (6), Irlandii (mniej niż 5), Holandii (4), we Włoszech (4 ), Norwegii (2), Francji (2) i Rumunii (1). Chorobę wykryto również w Belgii u 10-latka.

– Myślę, że w nadchodzących dniach lub tygodniach pojawią się nowe przypadki

– powiedział wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Sciensano - Steven Van Gucht, cytowany przez The Brussels Times.

Chorzy są w wieku od jednego miesiąca do 16 lat. Ostre zapalenie wątroby o nieznanej etiologii objawia się podwyższonym poziomem enzymów wątrobowych, takich jak AST i ALT, które świadczą o uszkodzeniu wątroby. Pojawiają się także wymioty, bóle brzucha, żółtaczka czy biegunka. Około 10 proc. chorych wymagało przeszczepu wątroby, jedno dziecko zmarło.  

– Informacje zebrane podczas naszych badań coraz częściej sugerują, że wzrost liczby przypadków zapalenia wątroby o nagłym początku u dzieci jest powiązany z infekcją adenowirusem

– powiedziała cytowana przez The Washington Post, dr Meera Chand z brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA).

Niewykluczone, że nagły wzrost infekcji ma związek z wycofaniem ograniczeń, które zostały wprowadzone ze względu na pandemię koronawirusa. Dzieci, które nie miały kontaktu z adenowirusem w ciągu ostatnich dwóch lat, mogą teraz być bardziej wystawione na jego działanie, co za tym idzie, mogą ciężej przechodzić infekcję. Specjaliści z Wielkiej Brytanii podkreślają, że choroby w żaden sposób nie można wiązać ze szczepieniem przeciwko Covid-19, ponieważ większość dzieci nie osiągnęła odpowiedniego wieku, by móc przyjąć preparat.

Źródło: The Brussels Times/The Washington Post
Fot.: Ilustracyjne


Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje