piątek, 12 marca 2021 21:22

Tak teraz działają oszuści. Już ponad 100 osobom w Krakowie "wyczyścili" konta

Autor Marzena Gitler
Tak teraz działają oszuści. Już ponad 100 osobom w Krakowie "wyczyścili" konta

Od początku tego roku krakowscy policjanci przyjęli ponad 100 zgłoszeń od osób, które zostały oszukane i straciły pieniądze, chcąc sprzedać przedmioty na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Jak działają oszuści?

Jak informują policjanci, oszuści, udając kupujących oferują sprzedającemu zapłatę za produkt poprzez specjalny link z jednoczesnym podaniem numeru CVV znajdującego się na karcie bankomatowej sprzedającego. Do właściciela, który wystawił na portal ogłoszenie o sprzedaży, zgłasza się osoba zainteresowana kupnem. Proponuje uiszczenie zapłaty poprzez specjalny link wysłany do sprzedawcy.

Nieświadomy zagrożenia sprzedawca wchodzi na wskazaną stronę, która do złudzenia przypomina stronę portalu ogłoszeniowego lub jednego ze znanych banków. Następnie sprzedający na polecenie kupującego podaje kod CVV znajdujący się na swojej karcie bankomatowej pod pretekstem przelewu gotówki na właściwy rachunek. W ten sposób oszuści „czyszczą” konto sprzedającego, a pozyskane przez nich pieniądze przelewane są na zagraniczne konta.

Tylko w tym roku wystawcy ogłoszeń stracili z tego tytułu od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Policjanci ostrzegają przed stosunkowo mało popularną dotąd metodą oszustów. Podawanie kodu CVV znajdującego się na naszej karcie bankomatowej bądź kredytowej, nie jest niczym nowym w trakcie robienia zakupów, jednak zanim go udostępnimy upewnijmy się, że to zaufany sprzedawca.

Pamiętajmy też, że kod CVV podajemy tylko wtedy, gdy sami robimy zakupy, a nie w przypadku, gdy ktoś ma przelać środki na nasze konto.

inf. Małopolska Policja

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka