środa, 4 stycznia 2023 12:56

Wirus szaleje w Polsce. Ponad 20 zgonów w samym grudniu

Autor Norbert Kwiatkowski
Wirus szaleje w Polsce. Ponad 20 zgonów w samym grudniu

Tylko w trakcie dwóch ostatnich tygodni grudnia z powodu grypy zmarły 24 osoby - takie dane podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Sytuacja jest na tyle poważna, że resort zdrowia zwołał sztab kryzysowy, a minister Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska zapowiedzieli wprowadzenia recepty farmaceutycznej na szczepienie przeciw grypie.

Od początku września zaraportowano w Polsce aż 2 432 290 przypadków zachorowań na grypę oraz 12 230 skierowań pacjentów do szpitali. Liczba chorych szybko wzrasta między innymi dlatego, że przeciw grypie zaszczepiło się zaledwie 4 proc. uprawnionych. Statystyki pokazują, że zapadalność na grypę wynosi obecnie 113 osób na 100 tys. mieszkańców.

Co niezwykle alarmujące, obecny stan to wciąż nie jest szczyt zachorowań. Minister Adam Niedzielski zapowiada, że do „apogeum” może dojść, tak jak w poprzednich latach, na przełomie lutego i marca. Poczekalnie w przychodniach POZ oblegają tłumy pacjentów, w wielu placówkach nie ma możliwości umówienia wizyty do lekarza rodzinnego lub pediatry nawet na kilka dni naprzód.

Eksperci wskazują, że w związku z falą zachorowań na grypę i choroby grypopodobne zalecany jest powrót do maseczek i podstawowych zasad higieny, ale jak na razie nie ma w planach surowszych restrykcji. ​

Foto: Pixabay - zdjęcie poglądowe

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka