piątek, 21 czerwca 2024 10:22

Takie nagrania to rzadkość. Tak polują wilki w Polsce [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Takie nagrania to rzadkość. Tak polują wilki w Polsce [WIDEO]

Wilki to szczytowe drapieżniki w naszym kraju. Ze względu na liczebność watahy - są w stanie upolować niemal każdą ofiarę, w tym zdrowego i silnego jelenia. W pojedynkę nie byłoby to jednak możliwe, co pokazuje jak ważna jest rola poszczególnych osobników w takim stadzie.

Taktyka jest dość prosta. Zamęczyć ofiarę podczas wykończającego pościgu... Różnica jest jednak taka, że ofiara radzi sobie sama, a drapieżniki co jakiś czas się wymieniają, by jak najszybciej skracać odległość do potencjalnego "obiadu".

Fragment takiej sceny możemy zobaczyć na profilu Fotopułapki - Trail Cameras, a autorem nagrania jest Krzysztof Bubula:

Tak polują wilki 🐺 Zobaczcie to niezwykłe ujęcie 🐾 🦌

Tak polują wilki 🐺 Zobaczcie to niezwykłe ujęcie 🐾 🦌 🎥 Krzysiek Bubula 👌🏿 instagram.com/krzysiek_bubula

Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Czwartek, 20 czerwca 2024

Każdy zna swoją rolę

Watahy wilków często - i całkiem słusznie - od wieków były porównywane do osad ludzi, choć  za przywództwem stoi para najbardziej doświadczonych zwierząt: samiec i samica alfa, a nie jak w świecie ludzi np. król, prezydent czy faraon. To oni zakładają rodzinę, wychowują młode, kierują polowaniami i obroną terytorium oraz utrzymują porządek w grupie.

Taka już natura wilków. Wśród jednych budzą strach, wśród innych fascynację, jednak nie da się obok nich przejść obojętnie. Sam fakt, że słynny Remus i Romulus, założyciele potęgi Rzymu, mieli przetrwać dzięki poświęceniu wilczycy - pokazuje rolę tych zwierząt od tysięcy lat.

Co warto dodać, niemal 90% populacji wilków żyje w grupach rodzinnych, resztę stanowią młode osobniki, migrujące w poszukiwaniu własnego terytorium, osobniki stare, chore lub członkowie rozbitych watah. Z tego też powodu, niejednokrotnie możemy spotkać się ze zdjęciami i nagraniami ukazujące samotne wilki, dla których walka o przetrwanie jest brutalna i często wyniszczająca.

Foto:

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka