sobota, 23 listopada 2024 14:31, aktualizacja 18 dni temu

Tańczył nawet przed papieżem. Nie żyje Zenon Hajduga

Autor Marzena Gitler
Tańczył nawet przed papieżem. Nie żyje Zenon Hajduga

13 listopada w wieku 88 lat zmarł Zenon Hajduga. W 2003 roku został wyróżniony nagrodą samorządową „Zasłużony dla Ziemi Nowobrzeskiej”, w kategorii „Ambasador Ziemi Nowobrzeskiej”.

Zenon Hajduga urodził się 28 stycznia 1936r. w Nowym Brzesku. W 1945 roku rodzina Hajdugów przeniosła się z Nowego Brzeska do Krakowa. Ojciec został kupcem, a Zenon kształcił się najpierw w Szkole Podstawowej św. Mikołaja na ulicy Lubomirskiego, a potem w Liceum Ekonomicznym i Technikum Handlowym w Krakowie w kierunku bankowość. W szkole średniej trafił do Zespołu Tanecznego. Prawdziwa kariera przed młodym Zenonem zaczyna się jednak po rozpoczęciu nauki w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie.

W szkole średniej i na studiach Hajduga należał do zespołów baletowych. - W 1954 roku powstało Krakowskie Towarzystwo Muzyczne, które z czasem przekształcono w Operę i Operetkę. Kiedy więc w 1954 roku Krakowskie Towarzystwo Operowe organizowało operę, zostałem od razu zaangażowany jako tancerz zespołowy. Potem przeszedłem kolejne stopnie baletowego wtajemniczenia, byłem koryfejem i wreszcie solistą baletu. Pierwsze kroki na scenie stawiałem pod kierunkiem prof. Janiny Strzembosz. Pierwszym spektaklem operowym, w którym tańczyliśmy było „Rigoletto”, czyli pierwsza opera Giuseppe Verdiego w Operze Krakowskiej – wspominał artysta.

Międzynarodowa kariera

W latach 60-tych XX wieku wspólnie z żoną Barbarą stworzyli duet „Zen- Bara” od imion Zenon i Barbara. W repertuarze mieli tańce: polskie, hiszpańskie rosyjskie, klasyczne, a nawet południowoamerykańskie. Występowali w Krakowie, Katowicach, Warszawie i Wrocławiu. Współpracowali z Barbarą Bittnerówną i Witoldem Grucą. Dzięki współpracy z Polską Agencją Artystyczną „PAGART” w latach 60-tych razem pojechali na 8-miesięczny kontrakt do Bułgarii, a potem do Jugosławii. – Nasze tańce podobały się tak bardzo, że występowaliśmy na licznych europejskich scenach. Przez wiele lat tańczyliśmy w Belgii, Danii, Francji, Holandii, Luksemburgu, Republice Federalnej Niemiec i Szwajcarii. Niekiedy przez trzy lata nie przyjeżdżaliśmy do kraju – wspominał pan Zenon. Niezwykłym wydarzeniem był występ, w 1984 roku duetu „Zen-Bara” na Watykanie przed Janem Pawłem II.

Po zakończeniu kariery artystycznej, Zenon Hajduga był dyrektorem administracyjnym krakowskich teatrów. Był wieloletnim Dyrektorem Opery i Operetki w Krakowie, Dyrektor Administracyjny Narodowego Teatru Starego w Krakowie i Teatru Cricot 2. W 1985r. po 30–tu latach pracy artystycznej otrzymał Krzyż Kawalerski Order Odrodzenia Polski, w uznaniu jego zasług dla polskiej kultury. Uhonorowany przez Prezydenta Miasta Krakowa tytułem Filantrop Krakowa roku 2015.

Ambasador Ziemi Nowobrzeskiej

25 lipca 2003r. Zenon Hajduga został wyróżniony nagrodą samorządową „Zasłużony dla Ziemi Nowobrzeskiej”, w kategorii „Ambasador Ziemi Nowobrzeskiej”. W dniach 18 do 25 listopada 2004 r. wspierał działania przy organizacji pielgrzymki samorządowców i mieszkańców Ziemi Nowobrzeskiej do Watykanu. Pielgrzymka odbyła się wspólnie ze śp. ks. Inf. Jerzym Bryłą i Bractwem Kurkowym z Krakowa. 20 lutego 2007r. wspólnie z żoną zostali honorowymi założycielami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Nowobrzeskiej. 2 lipca 2007r. Państwo Hajduga przekazali w darze pianino do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Nowym Brzesku.

Państwo Hajduga utrzymywali kontakt z gminą Nowe Brzesko, uczestnicząc w wielu uroczystościach: Dniu Pielgrzyma w Hebdowie, Dniach Nowego Brzeska, dożynkach, lokalnych imprezach kulturalnych, byli Jurorami, którzy oceniali występy młodych tancerzy podczas Powiatowego turnieju tańca ludowego w szkole w Sierosławicach. Ponadto podejmowali działania mające na celu odzyskanie praw miejskich przez Nowe Brzesko. Dla mieszkańców Gminy i Miasta Nowe Brzesko wspierali działania kulturalne zapraszając do rodzinnego miasteczka artystów krakowskich scen muzycznych i teatralnych.

Nabożeństwo żałobne Zenona Hajdugi odprawione zostało we środę, 20 listopada 2024 r. o godz. 12.00 w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim.

Opracowanie: Arkadiusz Fularski, Marzena Gitler



Historia

Historia - najnowsze informacje

Rozrywka