czwartek, 2 lipca 2020 14:45

Tarcza dla wielickich samorządów

Autor Marzena Gitler
Tarcza dla wielickich samorządów

Powiat Wielicki otrzyma dofinansowanie w wysokości 6 106 751 zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Pieniądze trafią także na konta gmin, które otrzymają łącznie 21 906 315 zł.

26 czerwca na Rynku Górnym w Wieliczce przedstawiciele samorządów odebrali symboliczne promesy. W imieniu powiatu wielickiego promesę odebrali starosta Adam Kociołek, wicestarosta Henryk Gawor, członkowie zarządu Tomasz Broniowski, Aleksandra Ślusarek oraz przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego Tomasz Tomala.  Promesy samorządowcom wręczyli Posłowie na Sejm - Urszula Rusecka oraz Rafał Bochenek. Gminę Biskupice reprezentowała Sekretarz - Aleksandra Kłapa oraz Przewodniczący Rady Gminy - Andrzej Kasina.

Dotacje pochodzą z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju pieniądze od rządu gminy będą mogły wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, np. w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej.

Do gminy z powiatu wielickiego trafią środki w wysokości:

  • gmina Wieliczka - 9 506 754 zł,
  • gmina Niepołomice - 6 383 627 zł,
  • gmina Gdów - 1 420 299 zł,
  • gmina Kłaj -  3 352 774 zł,
  • gmina Biskupice - 1 242 861 zł.

Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów wynikają z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.  Wsparcie jest bezzwrotne. Pieniądze są częścią sześciomiliardowego rządowego programu wsparcia inwestycji samorządowych w czasie epidemii koronawirusa.

- Otrzymane, rządowe wsparcie możemy przeznaczyć na dowolną inwestycje. W  najbliższym, czasie  wspólnie z zarządem zdecydujemy na co konkretnie przeznaczymy pieniądze - powiedział wicestarosta wielicki Henryk Gawor.

- Do 1 sierpnia mamy czas zastanowić się na jakie konkretnie projekty wydamy te pieniądze. Może być to dowolny cel inwestycyjny, choć uważam, że duża ich część powinna zostać przeznaczona na poprawę bezpieczeństwa na drogach i budowę chodników – powiedział Krystian Zieliński, pełniący funkcję burmistrza miasta i gminy Niepołomice.

Jak zapowiada wójt Gmina Kłaj Zygmunt Strączek, 3.4 mln złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych ma zostać przekazane na dopłaty do inwestycji lokalnych. Dofinansowane zostanie przeznaczone na inwestycje bliskie ludziom, a będzie to m.in.: rozpoczęcie budowy przedszkola samorządowego w Dąbrowie. Dofinansowane zostaną również budowy dróg samorządowych oraz inwestycje już realizowane.

Pierwszych wypłat środków można spodziewać się we wrześniu, a projekty budowlane powinny zakończyć się w 2021 roku.

Inf. i foto: UG Niepołomice, UG Biskupice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje