W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie rozbudowano istniejącą instalację tlenową. Terapia tego typu jest niezbędna w leczeniu osób chorych na Covid-19.
Rozbudowa instalacji tlenowej w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie ma na celu prawidłową realizację zadań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.
- Zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu dla szpitali było jedną z potrzeb wiążących się z walką z pandemią. Kiedy tylko pojawiła się informacja, że są dostępne środki, Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie, dzięki zaangażowaniu pani dyrektor Anny Czech i współpracowników, szybko przygotował projekt i wydatkował praktycznie w kilka tygodni 800 tysięcy złotych, przygotowując szpital do dużego zapotrzebowania na tlen. To inwestycja, która zwiększa bezpieczeństwo pacjentów - mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z budżetu państwa udało się zakupić nowy zbiornik, który stanął obok dotychczasowego, zwiększając możliwość zapasów z 10 do 20 ton. W ramach zadania zakupiono również nowoczesną parownicę, która reguluje przepływ tlenu. W zeszłym tygodniu wymieniono także tablicę redukcyjną tej instalacji.
- Istniejąca do tej pory instalacja tlenowa była przestarzała, ale wystarczała na bieżące potrzeby. Sytuacja zmieniła się kiedy w szpitalu zaczęły powstawać oddziały tak zwane covidowe, a pacjenci wymagali licznych tlenoterapii albo wręcz podłączenia do respiratorów. Wtedy zapotrzebowanie na tlen wzrosło 7-krotnie. Na dobę potrzebnych było około 3 ton ciekłego tlenu, co spowodowało, że nasza dotychczasowa instalacja była na skraju możliwości. W szczytowym okresie, to jest w listopadzie i grudniu, na naszych covidowych oddziałach przebywało 125 pacjentów i 20 pacjentów podpiętych do respiratorów - informuje Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Teraz prowadzone mają być prace związane z wymianą instalacji na szpitalnych oddziałach.
inf./fot. UMWM