wtorek, 16 lutego 2021 11:34

Tarnów. Pomoc dla pacjentów z Covid-19. W Szpitalu św. Łukasza rozbudowano instalacją tlenową

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Pomoc dla pacjentów z Covid-19. W Szpitalu św. Łukasza rozbudowano instalacją tlenową

W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie rozbudowano istniejącą instalację tlenową. Terapia tego typu jest niezbędna w leczeniu osób chorych na Covid-19.

Rozbudowa instalacji tlenowej w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie ma na celu prawidłową realizację zadań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

- Zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu dla szpitali było jedną z potrzeb wiążących się z walką z pandemią. Kiedy tylko pojawiła się informacja, że są dostępne środki, Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie, dzięki zaangażowaniu pani dyrektor Anny Czech i współpracowników, szybko przygotował projekt i wydatkował praktycznie w kilka tygodni 800 tysięcy złotych, przygotowując szpital do dużego zapotrzebowania na tlen. To inwestycja, która zwiększa bezpieczeństwo pacjentów - mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Dużo kontroli, mało mandatów. Mieszkańcy Tarnowa radzą sobie lepiej ze spalaniem
Od początku sezonu grzewczego strażnicy przeprowadzili 220 kontroli palenisk, wystawiając tylko 13 mandatów – 10 za spalanie odpadów i 3 za spalanie mokrego drewna. - Mieszkańcy mają coraz lepszą wiedzę na temat palenia w kominach – informuje Aldona Świątek z referatu porządkowego Straży Miejskiej w…

Dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z budżetu państwa udało się zakupić nowy zbiornik, który stanął obok dotychczasowego, zwiększając możliwość zapasów z 10 do 20 ton. W ramach zadania zakupiono również nowoczesną parownicę, która reguluje przepływ tlenu. W zeszłym tygodniu wymieniono także tablicę redukcyjną tej instalacji.

- Istniejąca do tej pory instalacja tlenowa była przestarzała, ale wystarczała na bieżące potrzeby. Sytuacja zmieniła się kiedy w szpitalu zaczęły powstawać oddziały tak zwane covidowe, a pacjenci wymagali licznych tlenoterapii albo wręcz podłączenia do respiratorów. Wtedy zapotrzebowanie na tlen wzrosło 7-krotnie. Na dobę potrzebnych było około 3 ton ciekłego tlenu, co spowodowało, że nasza dotychczasowa instalacja była na skraju możliwości. W szczytowym okresie, to jest w listopadzie i grudniu, na naszych covidowych oddziałach przebywało 125 pacjentów i 20 pacjentów podpiętych do respiratorów - informuje Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Tarnów. Razem na rzecz rozwijania i promowania kultury
Dyrektorzy czterech tarnowskich instytucji - Centrum Sztuki Mościce, Muzeum Okręgowego, Biblioteki Pedagogicznej i Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, ośrodek w Tarnowie - zawarli porozumienie o współpracy. „W celu połączenia sił i środków, aby w rzeczywistości XXI wieku i na miarę wyz…

Teraz prowadzone mają być prace związane z wymianą instalacji na szpitalnych oddziałach.

inf./fot. UMWM

Tarnów - najnowsze informacje