niedziela, 15 września 2019 13:53

Tarnów: Wiemy jaki mural ozdobi skwer przy Bernardyńskiej

Autor Marzena Gitler
Tarnów: Wiemy jaki mural ozdobi skwer przy Bernardyńskiej

Będzie miał 9 metrów wysokości i blisko 8 szerokości. Znajdzie się na nim widok Tarnowa z 1664 roku, pochodzący z drzewa genealogicznego rodu Tarnowskich. Tak będzie wyglądał mural, który ozdobi szczytową ścianę kamienicy numer 16 przy ulicy Bernardyńskiej.

Ściana kamienicy sąsiaduje ze skwerkiem, który zostanie na nowo zagospodarowany. Powstaną na nim dwie fontanny, schody i place z naturalnego kamienia. Skwer zostanie oświetlony i obsadzony roślinami. Znajdzie się też miejsce dla makiety tarnowskiej starówki, opisanej po polsku, angielsku i w języku Brailla. Wykonawca inwestycji prowadzi właśnie na skwerku prace ziemne.

Przed malowaniem muralu ściana, która będzie jego podłożem, zostanie specjalnie przygotowana poprzez usunięcie ubytków, wyrównanie powierzchni i odtworzenie warstwy tynku. Mural będzie wykonany farbami akrylowymi, odpornymi na warunki atmosferyczne, a po namalowaniu zostanie dodatkowo zaimpregnowany. Malowidło zostanie też podświetlone naświetlaczem LED. Prace na skwerze przy ulicy Bernardyńskiej zakończą się późną jesienią. Ich koszt wynosi około 1,9 miliona złotych. Część pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych. Wcześniej wyremontowane zostały Małe Schody i sąsiadujący z nimi mur miejski.

inf. i foto: (dm)/UMwT

Tarnów - najnowsze informacje