czwartek, 10 października 2019 10:15

Tarnowska regionalistka uhonorowana przez Województwo Małopolskie

Autor Marzena Gitler
Tarnowska regionalistka uhonorowana przez Województwo Małopolskie

Urszula Gieroń otrzymała nagrodę im. Romana Reinfussa. Wręczenie odbyło się podczas uroczystej gali w Muzeum Zamek w Dębnie.

Nagroda im. Romana Reinfussa przyznawana jest corocznie za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej Małopolski. Ubiegać się o nią mogą tradycjonaliści, etnografowie oraz twórcy ludowi działający na rzecz ochrony najbliższego dziedzictwa w tzw. „małych ojczyznach”. Laureatów zatwierdza zarząd województwa małopolskiego.

W miniony poniedziałek, 7 października, podczas uroczystej gali w Dębnie Anna Pieczarka, członek zarządu województwa małopolskiego, uhonorowała nagrodami zasłużonych dla regionu miłośników, badaczy i twórców dziedzictwa kulturowego:
I nagroda: Urszula Gieroń – uznana etnografka, badaczka i dokumentalistka kultury ludowej, autorka wielu publikacji o kulturze lokalnej, pracownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie;
II nagroda: dr Magdalena Kwiecińska – etnolog i romanistka, uznana specjalistka od tradycji szopek krakowskich;
III nagroda: Wanda Łomnicka – Dulak – regionalistka, poetka i animatorka kultury.

– Roman Reinfuss jest autorytetem dla wszystkich badaczy, animatorów zanurzonych w świat kultury ludowej i tradycyjnej, a nagroda jego imienia to wielki zaszczyt i dowód na docenienie etnograficznej aktywności. Z ogromną radością zatem, przyjąłem informację o przyznaniu pierwszej nagrody, która powędrowała do rąk pani Urszuli Gieroń, z tarnowskiego Muzeum Etnograficznego. Ufam, że ta nagroda to jednocześnie podsumowanie długiego etapu pracy, ale w zamiarze kapituły, także zachęta do kontynuowania podjętych starań. Nagroda mnie cieszy, ale nie dziwi, albowiem pani Urszula jest wytrwałym, niezwykle kompetentnym badaczem, dysponującym olbrzymim warsztatem naukowym. Osobiście mam olbrzymią satysfakcję wiedząc, że Muzeum Okręgowe w Tarnowie stwarza swoim pracownikom merytorycznym możliwości działań, które doceniane są przez wymagające gremia naukowe. – powiedział zastępca dyrektora ds. naukowych, Janusz Kozioł.
Wyróżnienia w ramach Nagrody im. Romana Reinfussa otrzymali Stanisław Szczepan Cichoń – miłośnik i propagator regionalnego dziedzictwa ziemi myślenickiej w zakresie małej architektury sakralnej oraz Stanisława Górkiewicz – propagatorka kultury podhalańskiej i jedna z najwybitniejszych polskich instrumentalistek ludowych.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, foto UMWM

Tarnów - najnowsze informacje