środa, 14 lipca 2021 11:32

Tęgoborze. „Czarny scenariusz stał się faktem”. Przez nawałnicę poszkodowani też strażacy

Autor Aleksandra Tokarz
Tęgoborze. „Czarny scenariusz stał się faktem”. Przez nawałnicę poszkodowani też strażacy

Potężna nawałnica, która przeszła w minioną niedzielę nad Sądecczyzną wyrządziła ogromne szkody. Zniszczone są drogi, mosty, boiska sportowe, ale także – przede wszystkim – prywatne nieruchomości i domy. Woda zalewała piwnice, a strażacy interweniowali raz za razem. Niestety, także i oni liczą straty.

- W wyniku ostatniej nawałnicy, jesteśmy zmuszeni wycofać z podziału bojowego naszego Mercedesa. Na jak długo? Czas pokaże. Walczyliśmy długo, starając się podtrzymać funkcjonowanie samochodu, aby móc nieść pomoc w tych ciężkich dla mieszkańców dniach. Nie ukrywamy, auto ma już swoje lata, lecz służy dzielnie każdego dnia – poinformowali w mediach społecznościowych strażacy z OSP Tęgoborze.

Uszkodzona została elektryka, przepalona przewody, a także uszkodzone lampy. Strażacy nie tracą jednak optymizmu, przekazując, że nie poddadzą się. Do dyspozycji wciąż mają drugi samochód bojowy – MAN – którym będą spieszyć na pomoc.

Bilans nawałnicy na Sądecczyźnie jest fatalny. Potężna burza spustoszyła infrastrukturę publiczną, ale też domy jednorodzinne i nieruchomości prywatne. Zniszczone są mosty, przepusty i drogi.

Zalane zostały też pola uprawne - tym samym kolejne straty liczą rolnicy. Ludzie stracili to, na co pracowali latami.

Tymczasem, jak przekazuje urząd gminy w Łososinie Dolnej przy Domu Strażaka w miejscowości Tęgoborze uruchomiono punkt poboru wody pitnej. Ten czynny jest codziennie od godziny 8:00 - 16:00 do odwołania.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje