środa, 14 lipca 2021 10:56

Korzenna. To już kolejny raz, kiedy żywioł zniszczył im to, na co pracowali latami. Ruszyła zbiórka

Autor Aleksandra Tokarz
Korzenna. To już kolejny raz, kiedy żywioł zniszczył im to, na co pracowali latami. Ruszyła zbiórka

Dla tych ludzi liczy się każdy grosz. Żywioł po raz kolejny zniszczył Pizzerię Luka. Jedenaście lat temu, miesiąc po otwarciu, powódź zniszczyła lokal doszczętnie. Po latach koszmar powrócił. Woda sięgała po sam sufit – nie udało się uratować niczego.

To była słoneczna niedziela, nieszczęścia nic nie zapowiadało. Deszcz zaczął padać nagle. Po chwili był tak intensywny, że mały potok, przepływający przez Korzenną, zamienił się w rwącą rzekę, która po drodze zabierała wszystko, na co napotkała.

Uszkodzone obiekty sportowe, place zabaw, inne obiekty użyteczności publicznej, drogi i mosty, a także prywatne gospodarstwa – to bilans gwałtownej ulewy. Gmina Korzenna jeszcze trzy tygodnie temu walczyła z ogromem zniszczeń po przejściu trąby powietrznej. Teraz mieszkańcy znów muszą zmierzyć się nieszczęściem.

Żywioł nie oszczędził Pizzerii Luka. - To już kolejny raz moja pizzeria została zniszczona przez żywioł. Podobnie było jedenaście lat temu. Miesiąc po otwarciu lokalu powódź zniszczyła go doszczętnie. Wtedy jednak szybko udało nam się go wyremontować. Teraz zniszczenia są o wiele większe. Gdy strażacy wypompowali wodę i weszłam do środka, nie mogłam uwierzyć w to, co tam zobaczyłam. Wszędzie był muł, gałęzie, korzenie drzew. Niestety nie udało się uratować znajdującego się w środku sprzętu. Wszystko nadaje się do wyrzucenia. Jakby tego wszystkiego było mało, woda powywalała ściany – opowiada ze łzami w oczach Urszula Wideł, właścicielka lokalu.

Pizzeria, znajdująca się w podziemiach budynku, została zalana w kilka minut. Pracownicy, którzy wtedy znajdowali się w środku, zdążyli jedynie zabrać rzeczy osobiste i wybiec na zewnątrz. Byli bezsilni. Bezradnie patrzyli, jak lokal z każdą minutą napełnia się wodą.

- Zniszczenia są ogromne. Straty sięgają kilkuset tysięcy złotych. Choć lokal był ubezpieczony, z pewnością remont i zakup nowego, niezbędnego sprzętu nie uda się pokryć otrzymanym odszkodowaniem - czytamy na stronie zrzutki. Niezbędna zatem jest pomoc, której można dokonać TUTAJ.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje