wtorek, 13 lipca 2021 07:43

Fatalny bilans nawałnicy na Sądecczyźnie. Skala szkód znacznie większa, niż zakładano

Autor Aleksandra Tokarz
Fatalny bilans nawałnicy na Sądecczyźnie. Skala szkód znacznie większa, niż zakładano

- Poniedziałkowy (12 lipca) objazd po gminie ujawnił znacznie większą od zakładanej pierwotnie skalę szkód spowodowanych niedzielnym (11 lipca) oberwaniem chmury – informuje samorząd gminy Korzenna. Potężna nawałnica spustoszyła infrastrukturę publiczną, ale też domy jednorodzinne i nieruchomości prywatne. Zniszczone są mosty, przepusty i drogi.

Straty są ogromne - tak wynika z pierwszych oględzin. Zgłoszenia o szkodach napływały jednak do Urzędu Gminy przez cały wczorajszy dzień, w związku z czym trudno określić dokładnie wielkość szkód. Ulewa, która w różnych częściach gminy trwała od pół godziny do godziny, zamieniała niewielkie strumyki w rwące rzeki, a masa wody zabierała ze sobą napotkane po drodze przeszkody.

- W efekcie pod grubą warstwą błota znalazł się m.in. Orlik w Korzennej, szkolny plac zabaw i siłownia plenerowa. Woda wdarła się także do szatni i pomieszczeń magazynowych, czyniąc w środku spustoszenie. Żywioł zniszczył lub uszkodził kilka mostów i przepustów. Podmyte lub zerwane zostały fragmenty dróg, ucierpiały obiekty sportowe w Mogilnie i Posadowej Mogilskiej. Woda niemal wyrwała z ziemi fragmenty ogrodzenia boiska w Mogilnie, a w Posadowej Mogilskiej podmyta została skarpa, u wierzchołka której znajduje się boisko sportowe - informuje UG w Korzennej. Więcej na temat niedzielnej nawałnicy w artykule TUTAJ.

Woda poważnie uszkodziła także amfiteatr w Korzennej. W Wojnarowej mieszkańcy z trwogą patrzyli na wzbierającą wodę w rzece - wiele budynków zostało podtopionych, woda wdarła się do ogrodów, garaży i piwnic. Niekiedy nawet do pokojów.

Zalane zostały też pola uprawne - tym samym kolejne straty liczą rolnicy.

inf./fot. UG Korzenna

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje