niedziela, 10 października 2021 19:00

#ZostajeMywUE - tłumy w Krakowie. Manifestacje w całej Małopolsce

Autor Marzena Gitler
#ZostajeMywUE - tłumy w Krakowie. Manifestacje w całej Małopolsce

W Krakowie i 10 miastach Małopolski odbyły się dziś protesty pod hasłem "My zostajemy, Rząd wychodzi!". Prounijne hasła przeplatały się na nich z zarzutami wobec polityki rządu, braku tolerancji, bulwersujących działań wobec dzieci uchodźców na polskiej granicy.

Manifestacja na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczęła się o godz. 16:00 od hejnału z wieży mariackiej i wspólnie zaśpiewanych "Ody do radości".

Protest, który odbył się w Krakowie to nie tylko protest prounijny. Przyszli na niego ludzie oburzeni tym, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości. - Pójdziemy po tę władzę my wszyscy - mówił przedstawiciel organizatora - Komitetu Obrony Demokracji w Małopolsce. - Odbierzmy im władzę raz na zawsze. Precz z Kaczorem - wzywał i podjęło to wołanie tysiące ludzi.

My zostajemy, Rząd wychodzi. Kraków 10.10.2021. #UniaToMY #kod #ue

Opublikowany przez KOD_Małopolskie Niedziela, 10 października 2021

Jednak głównym celem był sprzeciw wobec działań rządu, które mogą doprowadzić do polexitu. Nad tłumem powiewały unijne flagi. Przed wieżą ratusza ludzie otoczyli kilkumetrową unijną flagę. - Racją stanu Polski jest bycie w Europie. Nie dajmy sobie wmówić, że istnieje jakiś podział na kosmopolitów i patriotów - apelowano.

Duże wrażenie zrobiło kończące przemówienia wystąpienie Elżbiety Bińczyckiej, przewodniczącej partii Unia Europejskich Demokratów, która do Jarosława Kaczyńskiego skierowała słynny wiersz Miłosza "Który skrzywdziłeś".

Na wiecu przypomniano też wspólnie bulwersującą sprawę odesłania do lasu z ośrodka w Michałowie dla uchodźców dzieci. - Musimy się o nie upomnieć - mówił jeden z krakowian.

Protest zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Polski.

W manifestacji wzięło udział wielu samorządowców i lokalnych działaczy. Wzięli w niej udział m.in wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider.

Zdjęcia z protestu opublikował z hasztagiem #zostajeMywUE Tomasz Urynowicz.

Zdjęcia z protestu w Krakowie zamieścił też poseł Aleksander Miszalski.

Protesty w całej Małopolsce

Małopolanie pod hasłem "My zostajemy, Rząd wychodzi!" o tej samej porze protestowali też na rynku w Gorlicach i w Oświęcimiu, gdzie przemawiał prezydent Janusz Chwierut.

Manifestacja odbyła się też pod pod Zegarem w Nowym Sączu i Wieliczce, gdzie obecna była m.in szefowa lokalnych struktur PO i radna powiatowa Anna Polańska.

O godz. 18, równolegle do centralnej manifestacji w Warszawie, gdzie również nie brakowało uczestników z Małopolski, za pozostaniem w Unii i przeciwko rządowi PiS protestowali mieszkańcy Bochni. "Dziś na bocheńskim Rynku podobnie jak w setkach innych miast i miasteczek manifestowaliśmy nasze przywiązanie do wartości europejskich. Polska jest warta naszego zaangażowania. Nasza przyszłość oraz naszych dzieci i wnuków jest tego warta" - podsumował na Twitterze Krzysztof Nowak.

Na ulice wyszli też mieszkańcy Chrzanowa, Tarnowa, Zakopanego i Myślenic. "Nie przestaniemy domagać się rzeczy najważniejszych! Dziękujemy Wam za obecność dziś w #Myślenicach i całej Polsce! Dziękujemy za wszystkie głosy wsparcia! Dziękujemy osobom, które postanowiły do nas dziś dołączyć i działać jeszcze aktywniej!" - podsumował protest w Myślenicach Łukasz Płatek.

M_Y_Ś_L_E_N_I_C_E 🇪🇺🇵🇱✌🇪🇺🇵🇱✌🇪🇺🇵🇱✌🇪🇺🇵🇱✌⤵️ Spotykamy się dzisiaj w całej Polsce poruszeni wydarzeniami sprzed kilku dni,...

Opublikowany przez Łukasza Płatka Niedziela, 10 października 2021

fot. Michał Leśniak / Fb. KOD_Małopolskie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje