Zakliczyn chce wybudować 400-metrową, nową kładkę nad Dunajcem. - Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na temat pozyskania środków na realizację kładki. Będzie ona nawiązywała do historycznego, drewnianego mostu, który znajdował się w tym miejscu i został rozebrany w 1978 roku – powiedział burmistrz Dawid Chrobak.
Warsztaty i nowatorskie pomysły
Politechnika Krakowska podpisała umowę o współpracy z Gminą Zakliczyn, której celem jest rozwój potencjału turystycznego i infrastrukturalnego regionu. W ramach porozumienia odbędą się międzynarodowe warsztaty FutureLab Camp, podczas których studenci Politechniki Krakowskiej oraz partnerujących uczelni zagranicznych, tworzących Uniwersytet Europejski „STARS EU”, opracują pomysły na turystyczne i architektoniczne przemiany Zakliczyna. Wśród planowanych działań znajduje się m.in. koncepcja 400-metrowej kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Dunajec.
Pierwsze rozmowy na temat współpracy miały miejsce podczas wrześniowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, a umowa została formalnie podpisana przez prof. Andrzeja Szaratę, rektora Politechniki Krakowskiej, oraz Dawida Chrobaka, burmistrza Zakliczyna.
Rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzej Szarata, podkreślił, że współpraca z Gminą Zakliczyn ma potencjał, by przyciągnąć inwestycje. - Zakliczyn to idealne miejsce na inwestycje, szczególnie w sektorze turystycznym. Cieszymy się z możliwości współpracy z tak dynamicznie rozwijającą się gminą. Dla naszych studentów jest to szansa na uczestniczenie w projektach o praktycznym znaczeniu, które mogą wpłynąć na rozwój lokalnych społeczności. Warsztaty poświęcone Zakliczynowi to przykład nowoczesnego podejścia do edukacji przez realizację projektów z realnym wpływem na otoczenie – podsumował.
Międzynarodowy projekt w Zakliczynie
W warsztatach FutureLab Camp, poświęconych Zakliczynowi, weźmie udział kilkudziesięciu studentów z Politechniki Krakowskiej oraz uczelni partnerskich w ramach sojuszu STARS EU, obejmującego uczelnie z Holandii, Czech, Niemiec, Portugalii, Francji, Albanii, Szwecji i Hiszpanii. Uczestnicy zostaną podzieleni na trzy grupy robocze, którymi naukowo kierować będą dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK, oraz dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc z Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Bazą do studenckich prac w ramach pierwszego w historii FutureLab Camp (25 lutego – 3 marca 2025) będzie przygotowana przez władze Zakliczyna strategia rozwoju gminy. Jednym z projektów będzie zagospodarowanie terenów przybrzeżnych rzeki Dunajec, mające na celu ich aktywizację turystyczną i społeczną.
Studenci Politechniki Krakowskiej oraz zagranicznych uczelni z ramienia STARS EU, pod opieką profesorów, będą m.in. pracować nad koncepcją nowej kładki nad Dunajcem, prowadzącej do malowniczego zamku w Melsztynie. Uczestnicy warsztatów przeprowadzą wizytę studyjną w Zakliczynie, by lepiej poznać potrzeby lokalnej społeczności, rozmawiać z mieszkańcami i zaproponować rozwiązania dostosowane do ich oczekiwań. Oprócz projektów związanych z kładką, warsztaty mają na celu opracowanie innych pomysłów na turystyczne i architektoniczne wzbogacenie gminy. Władze Zakliczyna doceniają formę współpracy zaproponowaną przez Politechnikę Krakowską i liczą na realizację wypracowanych podczas warsztatów koncepcji.
Połączy brzegi Dunajca w ramach Eurovelo
– Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na temat pozyskania środków na realizację kładki. Będzie ona nawiązywała do historycznego, drewnianego mostu, który znajdował się w tym miejscu i został rozebrany w 1978 roku. Kładka stanie się częścią ścieżki pieszo-rowerowej Eurovelo, biegnącej wzdłuż południowego brzegu Dunajca. Już teraz jest to ogromna atrakcja turystyczna, a w przyszłości, gdy ścieżka będzie rozbudowywana w kierunku zamku w Dębnie, jej wartość turystyczna jeszcze wzrośnie – zapowiedział Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.
fot. Wikimedia Commons