środa, 8 stycznia 2025 12:54, aktualizacja 18 godzin temu

To będzie wisienka na torcie. Zakliczyn chce zbudować nową kładkę nad Dunajcem

Autor Marzena Gitler
To będzie wisienka na torcie. Zakliczyn chce zbudować nową kładkę nad Dunajcem

Zakliczyn chce wybudować 400-metrową, nową kładkę nad Dunajcem. - Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na temat pozyskania środków na realizację kładki. Będzie ona nawiązywała do historycznego, drewnianego mostu, który znajdował się w tym miejscu i został rozebrany w 1978 roku – powiedział burmistrz Dawid Chrobak.

Warsztaty i nowatorskie pomysły

Politechnika Krakowska podpisała umowę o współpracy z Gminą Zakliczyn, której celem jest rozwój potencjału turystycznego i infrastrukturalnego regionu. W ramach porozumienia odbędą się międzynarodowe warsztaty FutureLab Camp, podczas których studenci Politechniki Krakowskiej oraz partnerujących uczelni zagranicznych, tworzących Uniwersytet Europejski „STARS EU”, opracują pomysły na turystyczne i architektoniczne przemiany Zakliczyna. Wśród planowanych działań znajduje się m.in. koncepcja 400-metrowej kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Dunajec.

Podpisanie umowy o współpracy przez prof. Andrzeja Szaratę (z lewej), rektora PK i Dawida Chrobaka, burmistrza Zakliczyna / fot UM w Zakliczynie.

Pierwsze rozmowy na temat współpracy miały miejsce podczas wrześniowego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, a umowa została formalnie podpisana przez prof. Andrzeja Szaratę, rektora Politechniki Krakowskiej, oraz Dawida Chrobaka, burmistrza Zakliczyna.

Rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzej Szarata, podkreślił, że współpraca z Gminą Zakliczyn ma potencjał, by przyciągnąć inwestycje. - Zakliczyn to idealne miejsce na inwestycje, szczególnie w sektorze turystycznym. Cieszymy się z możliwości współpracy z tak dynamicznie rozwijającą się gminą. Dla naszych studentów jest to szansa na uczestniczenie w projektach o praktycznym znaczeniu, które mogą wpłynąć na rozwój lokalnych społeczności. Warsztaty poświęcone Zakliczynowi to przykład nowoczesnego podejścia do edukacji przez realizację projektów z realnym wpływem na otoczenie – podsumował.

Dunajec w okolicach Melsztyna / fot. Wikimedia Commons

Międzynarodowy projekt w Zakliczynie

W warsztatach FutureLab Camp, poświęconych Zakliczynowi, weźmie udział kilkudziesięciu studentów z Politechniki Krakowskiej oraz uczelni partnerskich w ramach sojuszu STARS EU, obejmującego uczelnie z Holandii, Czech, Niemiec, Portugalii, Francji, Albanii, Szwecji i Hiszpanii. Uczestnicy zostaną podzieleni na trzy grupy robocze, którymi naukowo kierować będą dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK, oraz dr inż. arch. Ernestyna Szpakowska-Loranc z Katedry Urbanistyki i Architektury Struktur Miejskich Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Bazą do studenckich prac w ramach pierwszego w historii FutureLab Camp (25 lutego – 3 marca 2025) będzie przygotowana przez władze Zakliczyna strategia rozwoju gminy. Jednym z projektów będzie zagospodarowanie terenów przybrzeżnych rzeki Dunajec, mające na celu ich aktywizację turystyczną i społeczną.

Studenci Politechniki Krakowskiej oraz zagranicznych uczelni z ramienia STARS EU, pod opieką profesorów, będą m.in. pracować nad koncepcją nowej kładki nad Dunajcem, prowadzącej do malowniczego zamku w Melsztynie. Uczestnicy warsztatów przeprowadzą wizytę studyjną w Zakliczynie, by lepiej poznać potrzeby lokalnej społeczności, rozmawiać z mieszkańcami i zaproponować rozwiązania dostosowane do ich oczekiwań. Oprócz projektów związanych z kładką, warsztaty mają na celu opracowanie innych pomysłów na turystyczne i architektoniczne wzbogacenie gminy. Władze Zakliczyna doceniają formę współpracy zaproponowaną przez Politechnikę Krakowską i liczą na realizację wypracowanych podczas warsztatów koncepcji.

Wieża zamku w Melsztynie - stan po VI etapie odbudowy - grudzień 2023 r./ Wikimedia Commons

Połączy brzegi Dunajca w ramach Eurovelo

Trasa rowerowa Eurovelo w gminie Zakliczyn / fot. Fb. Velo Małopolska

–  Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na temat pozyskania środków na realizację kładki. Będzie ona nawiązywała do historycznego, drewnianego mostu, który znajdował się w tym miejscu i został rozebrany w 1978 roku. Kładka stanie się częścią ścieżki pieszo-rowerowej Eurovelo, biegnącej wzdłuż południowego brzegu Dunajca. Już teraz jest to ogromna atrakcja turystyczna, a w przyszłości, gdy ścieżka będzie rozbudowywana w kierunku zamku w Dębnie, jej wartość turystyczna jeszcze wzrośnie – zapowiedział Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

fot. Wikimedia Commons



Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka