środa, 6 lipca 2022 06:41

To będzie wyjątkowy festiwal! Polskie gwiazdy i artyści ze świata zaśpiewają w Myślenicach

Autor Marzena Gitler
To będzie wyjątkowy festiwal! Polskie gwiazdy i artyści ze świata zaśpiewają w Myślenicach

11 lipca w Myślenicach rozpoczną się ósme Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Ludowe brzmienie festiwalu wzmocnią zespoły z nurtu world music: Kayah, Golec uOrkiestra oraz Enej, które wystąpią z okazji 680-lecia lokacji Myślenic. Co ciekawe festiwalowe koncerty usłyszymy też w Krakowie pod Galerią Krakowską.

Od 11 lipca Myślenice będą światową stolicą muzyki, tańca i zwyczajów ludowych. Organizatorzy przygotowali ponad 40 różnych wydarzeń z udziałem zespołów m.in. z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Meksyku, Palestyny, Rumunii, Kenii, Serbii i oczywiście Polski. To jednak nie wszystko: ludowe brzmienie festiwalu wzmocnią zespoły z nurtu world music – Kayah, Golec uOrkiestra oraz Enej, które wystąpią z okazji 680-lecia lokacji Myślenic.

Program festiwalu zaprezentowano na konferencji prasowej w prasowej, w której udział wzięli: Piotr Szewczyk - dyrektor Festiwalu, Jarosław Szlachetka – burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Monika Gubała – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM oraz Natalia Nowacka - wicedyrektorka Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Konferencja zapowiadająca 8 Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem - fot. UMWM

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem to dziesięć dni pełnych scenicznej muzyki i tańca, ale nie tylko. To także etnowarsztaty, etnocinema czy etnotańce. To także wspaniała kuchnia świata czyli kulinarny happening, na którym można będzie posmakować lokalnych specjałów gości festiwalu.

Festiwal rozpoczyna się 11 lipca i potrwa przez dziesięć dni. Główne koncerty na scenie w myślenickim Rynku zaplanowane są na piątek, sobotę i niedzielę od 15 do 17 lipca.

- Serdecznie zapraszam na dużą dawkę folkowej kultury, tańca i muzyki z całego świata, ale w tym roku zaproponowany przez nas oraz organizatorów festiwalu program, to nie tylko grupy artystów folklorystycznych z Polski i różnych krajów z kilku kontynentów, ale również w związku z trwającym jubileuszem i obchodami 680-lecia lokacji Myślenic, został wzbogacony o artystów polskiej sceny muzycznej. Na scenie na Rynku koncertować będą zespół Enej, Golec oUrkiestra i Kayah. Zapraszam mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice, całej Małopolski i wszystkich gości, którzy mam nadzieję, że przyjadą i zaszczycą nas swoją obecnością podczas trwania festiwalu - zaprosił burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.

Plakat 8 Międzynarodowych Małopolskich Spotkania z Folklorem 

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane są systematycznie od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego, gminy Myślenice oraz Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Ideą tego wyjątkowego i barwnego festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych zakątkach świata. Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 11 lipca i potrwa do 20 lipca. W tym czasie w Myślenicach i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów.

6. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019 - fot. UMWM 

Propozycje koncertowe również w Krakowie

Już od 11 lipca w Muzycznym Café Festiwalowym ETNOmusic (Café Młynek, rynek w Myślenicach) będzie można posłuchać muzyki etnicznej w wykonaniu niemalże wszystkich zespołów zaproszonych na festiwal. Od 14 lipca (czwartek) na specjalnej scenie na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego (przed Galerią Krakowską) zagrają, zaśpiewają i zatańczą wszystkie grupy. Tego samego dnia o godz. 20.00 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu zatańczy zespół „Woda na Młyn” z programem pn. Pogranicza. Wcześniej, bo we wtorek 12 lipca o godz. 19.00 w Myślenicach zagra świeży muzyczny projekt Chvost. To duet muzyczny tworzony przez wokalistkę Paulinę Bisztygę i producenta muzycznego Minoo. Artyści szukają we wspólnym projekcie nowej przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni.

W środę 13 lipca o godz. 18.30 usłyszymy wybitną ukraińską instrumentalistkę Irynę Hubiak, która zaśpiewa i zagra na bandurze najpiękniejsze polskie i ukraińskie pieśni.

Wszystko to, to preludium tego, co czeka nas dalej. Od 15 lipca (piątek) w Myślenicach prawdziwa gradka dla miłośników tradycji i nie tylko. Na głównej scenie festiwalowej organizatorzy zadbali o szereg atrakcji. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 17.00 (oficjalna inauguracja festiwalu). Tuż po nim, jeszcze tego samego dnia, w wir muzyki etno porwie nas zespół Enej. W sobotę 16 lipca w programie m.in. degustacja kuchni świata w Małopolskiej Szkole Gościnności, etno parada, koncerty festiwalowe na rynku oraz show Golec uOrkiestra. Niedziela 17 lipca wygląda równie interesująco – zagra m.in. gość jubileuszu 680-lecia lokacji Myślenic Kayah.  Choć to ostatni dzień koncertów na scenie głównej, to nie koniec festiwalu. Wydarzenia trwać będą jeszcze do 20 lipca.

6. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019 - fot. UMWM 

Spotkania, warsztaty i wystawy

W części nie-muzycznej również przygotowano wiele pozycji programowych, na które warto zwrócić uwagę. Warsztaty ETNOkids  dla dzieci, ETNOwarsztaty dla młodzieży i dorosłych, ETNOtańce, czyli otwarte warsztaty taneczne z zagranicznymi tancerzami oraz ETNOcinema – pokazy kina o tematyce etnicznej. Z propozycji wystawienniczych na  odwiedzających Galerię Sztuki Współczesnej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu czekać będą wystawy: Malarstwo Zofii Stryjeńskiej na pocztówkach (stroje ludowe) z kolekcji Andrzeja Boryczko oraz „Jeden naród o dwóch sztandarach. 100 lat przymierza wojskowego Polski i Rumunii”.

Tematyka warsztatów rękodzielniczych nawiązuje do tradycji małopolski. Ich uczestnicy będą mieli okazje m.in. wykonać drewniane zabawki, zdobione ptaszki (symbol Festiwalu), spróbować malarstwa na szkle czy haftu karpackiego.
Interesująco także zapowiada się warsztat pn. Zakwas – pieczenie chleba. Poprowadzi go artysta Łukasz Radziszewski.

Sceny wielu kultur

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to nie tylko Myślenice, ale także sceny towarzyszące. Od sześciu już lat Festiwal przyjmuje formułę wędrownego wydarzenia i odwiedza różne małopolskie miejscowości. W tym roku będzie to Kraków (14 lipca).  W wolnych chwilach ponad 250 artystów z 3 kontynentów wyruszy na zwiedzanie Małopolski. Poznają m.in. Kraków, Wieliczkę, Wadowice i Auschwitz. Festiwal jest współfinansowany przez Województwo Małopolskie, Gminę Myślenice oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie festival.myslenice.pl. Bieżące informacje udostępniane są ponadto w mediach społecznościowych: na International Folk Meetings Małopolska na Facebooku i na Instagramie.

fot. 6. Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2019 / UMWM

Myślenice - najnowsze informacje