czwartek, 30 kwietnia 2020 12:11

To było nad ranem... Sądeczanie uczczcili rocznicę najtragiczniejszych dni w historii

Autor Marzena Gitler
To było nad ranem... Sądeczanie uczczcili rocznicę najtragiczniejszych dni w historii

29 kwietnia minęło 78 lat od najtragiczniejszych dni w sądeckim getcie. Wiosną 1942 r. Niemcy zabli w egzekucji na cmentarzu żydowskim 300 osób, a potem w getcie wymordowali kolejne 100 osób.

W tym roku nie zaplanowano wydarzeń rocznicowych, natomiast mieszkańcy przechodząc przed tablicą na ul. Franciszkańskiej, zapali znicze. Hołd zamordowanym sądecanom oddał też prezydent Ludomir Handzel. Wraz z Dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury dr. Marcinem Porębą złożyli  kwiaty pod tablicą upamiętniającą śmierć Sadeckich Żydów którzy zginęli z rąk Niemców w roku 1942.

-Pamiętamy! 78 lat temu Niemcy zamordowali 400 mieszkańców Nowego Sącza. Dzisiaj czcimy ich pamięć- powiedział Prezydent Ludomir Handzel.

29 kwietnia 1942 roku Marcus Lustig, ostatni świadek getta w Nowym Sączu, stracił całą swoja rodzinę. Niemcy dokonali mordu na mieszkańcach budynku zaraz po tym jak na cmentarzu przy ul. Rybackiej rozstrzelali ok. 400 Żydów. W sierpniu 2008r. na 66 rocznice likwidacji Getta w Nowym Sączu na wniosek  ostatniego żydowskiego mieszkańca miasta, na elewacji kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 8 umieszczono tablice upamiętniającą. Wyryto na niej napis:,,To było nad ranem. Do tego domu na początku maja 1942 roku wtargnęli gestapowcy. Zabili 81 osób z rodzin Nainstadtów, Millerów, Perlów i innych. Tablice wmurowano w 66 rocznice likwidacji getta ku czci pomordowanych. Sierpień 2008.

Obchody rocznicowe organizuje co roku Sądecki Sztetl. W tym roku przygotował film poświęcony tej zbrodni, z relacjami naocznych świadków, także nagrania Markusa Lustga i Jakuba Mullera.

Kolejny film o historii sądeckich Żydów jest już na naszym kanale YouTube. Jest to dziś film szczególny, bo Akcji...

Gepostet von Sądecki sztetl am Mittwoch, 29. April 2020

"Wczoraj wieczorem zadzwonił do nas wzruszony 95 letni Markus Lustig i kazał wszystkim podziękować za pamieć o Jego Rodzinie i Ofiarach Akcji Kwietniowej. W 78. rocznicę tych tragicznych wydarzeń uczciliśmy pomordowanych. Pod tablicą na Franciszkańskiej zapłonęły znicze. Kwiaty złożył także Prezydent Ludomir Handzel - dziękujemy! Odwiedziliśmy też grób Ofiar Akcji na cmentarzu żydowskim, gdzie w chwili ciszy oddaliśmy hołd pomordowanym. Sądecki Sztetl reprezentowali Edyta Danielska, Dariusz PopielaLudzie, Nie Liczby-People, Not Numbers, Artur Franczak i Łukasz Połomski." - poinformował Sadecki Stetl na Facebooku.

29 kwietnia 2020. Wczoraj wieczorem zadzwonił do nas wzruszony 95 letni Markus Lustig i kazał wszystkim podziękować za...

Gepostet von Sądecki sztetl am Donnerstag, 30. April 2020
Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka