piątek, 5 kwietnia 2024 06:29

„To coraz większy problem”. MPK apeluje do pasażerów po testach przeprowadzonych przez motorniczego

Autor Mirosław Haładyj
„To coraz większy problem”. MPK apeluje do pasażerów po testach przeprowadzonych przez motorniczego

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zaapelowało w mediach społecznościowych do swoich pasażerów. -Bądź wrażliwy na innych! Nie naciskaj przycisków, które służą osobom z ograniczoną mobilnością - zaapelowali pracownicy MPK.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie w ostatnim czasie przeprowadziło monitoring korzystania z przycisków dla osób z ograniczoną mobilnością.

– Każdy pojazd MPK jest wyposażony w specjalne przyciski dla osób z ograniczoną mobilnością, czyli poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych, słabowidzących, opiekunów podróżujących z dziećmi w wózkach, osób poruszających się przy pomocy kul i lasek oraz z większym bagażem - wyjaśnia MPK.

Kiedy wspomniany przycisk naciśnie osoba do tego uprawniona, na pulpicie prowadzącego zaświeci się specjalna kontrolka.

– To znak dla kierowcy lub motorniczego, że z pojazdu będzie wysiadać osoba, która może potrzebować więcej czasu na opuszczenie pojazdu lub wręcz będzie potrzebować pomocy prowadzącego. To bardzo ważne przyciski montowane w pojazdach w określonym celu – wyłącznie z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością. Apelujemy do wszystkich pasażerów, którzy nie mają problemów z poruszaniem się, aby ich nie wykorzystywali - proszą pracownicy MPK.

Kiedy przycisk jest używany bez powodu, takie działanie niepotrzebnie angażuje uwagę i czas prowadzących.

– Jednocześnie sprawia, że maleje ich zdolność do reagowania, gdy w końcu z przycisku skorzysta osoba do tego uprawniona - przekazuje MPK.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie postanowiło podzielić się wynikami testów, które w dniach 24 i 25 marca przeprowadził motorniczy Sławek, pracując w tramwaju Krakowiak na linni nr 4.

– Przez ok. 8 godzin pracy przez dwa dni za każdym razem, gdy pasażer nacisnął przycisk przeznaczony dla osoby z ograniczoną mobilnością, także ten na zewnątrz, zapisywałem w zeszycie czy użycie tego przycisku było zasadne, czy też nie. Za zasadne uznawałem użycie go przez osoby o ograniczonej mobilności – poruszające na wózkach, z wózkami dziecięcymi, poruszające się o kulach lub jadące z dużymi walizkami. Za niezasadne - gdy przycisku używały osoby poruszające się bez żadnych widocznych problemów - wyjaśnia motorniczy Sławek.

Wyniki dają do myślenia. W pierwszym dniu testu specjalne przyciski zostały naciśnięte tylko 6 razy przez osoby do tego uprawnione i aż 50 razy przez osoby nieuprawnione. Oznacza to, że tylko 12% stanowiły uzasadnione przypadki. W drugim dniu testu motorniczy zarejestrował 8 uzasadnionych przypadków użycia przycisków i aż 52 nieuzasadnionych. Oznacza to, że jedynie 15% stanowiły uzasadnione przypadki.

– Bądź wrażliwy na innych! Nie naciskaj przycisków, które służą osobom z ograniczoną mobilnością - apeluje MPK.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka