środa, 29 stycznia 2020 22:47

To już koniec Wielkiej Brytanii w UE. Dramatyczne pożegnanie, warto to zobaczyć

Autor Tomasz Stępień
To już koniec Wielkiej Brytanii w UE. Dramatyczne pożegnanie, warto to zobaczyć

„Czy w niepamięć pójść ma stary druh,

Wspomnienie zgasnąć w nas?,

Pójść ma w niepamięć stary druh,

I dawny czas?”

– śpiewając starą szkocką pieśń „Auld Lang Syne” posłowie Parlamentu Europejskiego pożegnali swoich kolegów z Wielkiej Brytanii. Wielu miało łzy w oczach. Od 1 lutego Wielka Brytania nie będzie już częścią Unii.

Final Brexit vote in the European Parliament

The European Parliament is ready to cast the final vote on #Brexit. This is the last plenary session in which our British colleagues will be by our side in this Chamber. Follow the vote LIVE ⬇️

Gepostet von President of the European Parliament am Mittwoch, 29. Januar 2020

Parlament Europejski zatwierdził dziś wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej na sesji plenarnej w Brukseli, umożliwiając Wielkiej Brytanii oficjalne opuszczenie UE 31 stycznia.

- Dzisiaj jest dzień pełen emocji: jesteśmy wdzięczni za cenny wkład Wielkiej Brytanii, a w szczególności posłów brytyjskich, ale jednocześnie odczuwamy smutek z powodu faktu, że nie możemy dłużej kontynuować nasza europejską podróż razem.

- powiedział Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, David Sassoli.

W głosowaniu 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

- Oczywiście szanujemy i w pełni akceptujemy decyzję mieszkańców Wielkiej Brytanii i ich chęć zbudowania innej przyszłości poza UE. Nadal będziemy bliskimi przyjaciółmi i partnerami; rzeczy, które nas łączy, od wspólnej historii i geografii po nasze wartości, doprowadzą nas do dalszej ścisłej współpracy w prawie każdym obszarze. Nasze relacje będą jednak inne, jest to nieuniknione - dodał w przemówieniu David Sassoli.

1. lutego rozpocznie się okres przejściowy, który będzie trwał do końca grudnia 2020 r. Wszelkie umowy dotyczące przyszłych stosunków UE-Wielka Brytania będą musiały zostać w pełni zawarte przed tą datą, jeżeli mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

Okres przejściowy może zostać przedłużony raz na rok lub dwa lata, ale wspólny komitet UE-Wielka Brytania musi podjąć decyzję przed 1 lipca.

Parlament będzie musiał zatwierdzić każdą przyszłą umowę o stosunkach. Jeśli takie porozumienie dotyczy kompetencji dzielonych przez UE z państwami członkowskimi, parlamenty narodowe będą musiały je ratyfikować.

fot:

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka