– Z przykrością informujemy, że 19 sierpnia w transporcie z Ośrodka Hodowli Żubra w Niepołomicach do Pokazowej Zagrody Zwierząt w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie padł żubr o imieniu Podjadek – poinformowały w komunikacie Lasy Państwowe. W sprawie śmierci zwierzęcia powiadomiona została prokuratura.
O tragicznej śmierci żubra Lasy Państwowe poinformowały w czwartek (29 sierpnia). – Jesteśmy głęboko zasmuceni i zbulwersowani tą sytuacją. To nigdy nie powinno się wydarzyć. Żubr jest gatunkiem chronionym i naszym dobrem narodowym. To leśnicy przywrócili ten gatunek polskim lasom w latach 20. XX w. Obowiązkiem każdego Polaka i każdego leśnika jest go chronić – powiedział Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
"Zostały wyciągnięte surowe konsekwencje"
Jak tłumaczą leśnicy, w gołuchowskim stadzie brakowało byka. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podjęła decyzję o transporcie Podjadka do tamtejszej zagrody. Zwierzę jednak drogi nie przeżyło. Jak podaje lekarz weterynarii, który przeprowadził sekcję zwłok żubra: „najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było uduszenie”. W zamieszczonym na stronie internetowej komunikacie przekazano, że w sprawie śmierci zwierzęcia powiadomiona została prokuratura.
#NiedzielaZŻubrami Żubr Podjadek musi cierpliwie znosić uprzykrzające mu życie owady. Gruba skóra żubrów w przypadku wystąpienia chronicznego od ukąszeń. Na ważne są okolice oczu, nozdrzy i tych części ciała. Ps. Jesteś, że dziś w Gawłówku mamy Święto Lasu. Nagranie M. Wieciech
Opublikowany przez Nadleśnictwo Niepołomice, Lasy Państwowe Niedziela, 21 lipca 2024
Dyrektor generalny Lasów Państwowych niezwłocznie zażądał wyjaśnień od dyrektora RDLP w Krakowie oraz dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. – Pragniemy podkreślić z całą mocą, że wobec osób, które dopuściły się zaniedbań w tej sytuacji zostały wyciągnięte surowe konsekwencje służbowe – dodaje dyrektor.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Niepołomice został odwołany. We wszystkich jednostkach zaangażowanych w sprawę zlecono szczegółowe kontrole.
To tu urodził się Podjadek
Przypomnijmy, Ośrodek Hodowli Żubrów, zwany również „żubrowiskiem”, założony został jeszcze przed II Wojna Światową na terenie leśnictwa Hysne w centrum uroczyska Poszyna. Pierwsze żubry trafiły do niego 7 grudnia 1938 roku z Białowieży. Był to byk Puk i krowa Pusta (warto wspomnieć, że imiona wszystkich żubrów linii białowieskiej, pochodzących z polskich hodowli zaczynają się literami "PO". Wyjątek stanowi linia pszczyńska, ponieważ imiona żubrów wywodzących się z tej linii rozpoczynają się od liter "PL". Literami "PU" rozpoczynają się imiona żubrów pochodzących z Polski i należących do linii białowiesko-kaukaskiej).
W czasie okupacji wszystkie niepołomickie żubry zostały wywiezione do Niemiec, jednak w 1946 roku ponownie sprowadzono 4 żubry z Puszczy Białowieskiej i funkcjonowanie ośrodka zostało wznowione. Do 2024 roku przyszło tu na świat 279 żubrów.
Niepołomickie żubry dały początek stadu w Bieszczadach, w Supraślu, w ZOO w Gdańsku, trafiły też do ośrodków w Hiszpanii, Szwajcarii, Francji, Czech, a nawet do Kanady. Tylko w ostatnich 10 latach aż 24 zwierzaki wysłano do innych hodowli.
Teren na którym mieszkają żubry to otoczony ogrodzeniem 70 hektarowy obszar lasu. Wewnątrz znajduje się sześć odrębnych kwater zaopatrzonych w karmiska i specjalne paśniki, a także izolatka oraz odłownia. Dodatkowo, na terenie ośrodka znajdują się zabudowania gospodarcze i magazyny.
Ośrodek zarządzany jest przez Nadleśnictwo Niepołomice, a hodowla żubrów znajduje się pod stałym nadzorem Głównego Konserwatora Przyrody. W 2022 roku w niepołomickim stadzie żyło 16 zwierząt, 12 samic i 4 samce. Najstarsze mają obecnie 17 lat.
Podjadek, który zginął w czasie transportu, wraz z Pomelką, Posią, Podporucznikiem urodził się w 2019 roku. Jego ojcem był Giriukas, a matką - Pokaźna II. Imię dla niego i dla pozostałych zwierząt wybrano w drodze konkursu ogłoszonego przez Nadleśnictwo Niepołomice w 6 października 2019 roku. Imię Podjadek zaproponowała internautka o nicku Anna N-ska.
Imię dla żubraZbliżamy się do podsumowania konkursu na imię dla żubra. Jeszcze przez tydzień do 13 października możecie wpisywać propozycję imion dla jednego z maluchów. Pamiętajcie, że imię musi zaczynać się od liter "P" i "O". Następnie zbierzemy wszystkie zaproponowane i niepowtarzające się imiona i Wy zdecydujecie, które Wam się najbardziej podoba. Dla ułatwienia na stronie www.niepolomice.krakow.lasy.gov.pl zamieszczamy też listę imion nadanych do 2018 roku.
Opublikowany przez Nadleśnictwo Niepołomice, Lasy Państwowe Piątek, 4 października 2019
Podjadek był bardzo fotogenicznym żubrem. Nadleśnictwo Niepołomice na swojej stronie na Facebooku zamieściło kilka zdjęć i filmów, pokazujących Podjadka.
Jesień#NiedzielaZŻubrami Czy Podjadek i Podolsk przejęli się tym, że już początek października? Jak widać nie bardzo. Rzeźbę już mają, teraz czas na masę przy objadaniu się żołędziami. Nagranie M. Wieciech
Opublikowany przez Nadleśnictwo Niepołomice, Lasy Państwowe Piątek, 29 września 2023
Ostatnie nagranie pochodzi z 21 lipca br.
#NiedzielaZŻubrami Żubr Podjadek musi cierpliwie znosić uprzykrzające mu życie owady. Gruba skóra żubrów w większości przypadków chroni od ukąszeń. Na ataki narażone są okolice oczu, nozdrzy i tych tylnych części ciała. Ps. Pamiętajcie, że dziś w Gawłówku mamy Święto Lasu. Nagranie M. Wieciech
Opublikowany przez Nadleśnictwo Niepołomice, Lasy Państwowe Niedziela, 21 lipca 2024
Fot. Nadleśnictwo Niepołomice