czwartek, 23 maja 2024 07:59

"To odpowiedź na rosnące wyzwania". Nowa karetka dla bocheńskich ratowników medycznych

Autor Katarzyna Jamróz
"To odpowiedź na rosnące wyzwania". Nowa karetka dla bocheńskich ratowników medycznych

– Nowa karetka to odpowiedź na rosnące wyzwania w obszarze służby zdrowia. Chcemy, aby nasi ratownicy mieli najnowocześniejszy sprzęt, umożliwiający szybką i skuteczną pomoc pacjentom – mówi Adam Korta Starosta Bocheński.

Obecnie na terenie powiatu bocheńskiego stacjonuje pięć zespołów ratownictwa medycznego wyposażonych w karetki. Dwa w Bochni po jednym w Trzcianie, Dziewinie i Muchówce. Nowy pojazd trafi do ZRM w Muchówce i zastąpi mocno wyeksploatowaną dziewięcioletnią karetkę, która ma przejechane ponad 380 tys. kilometrów.

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni (Fot. P. Salamon)

By zapewnić bezpieczeństwo

Nowy ambulans to Volkswagen Crafter z napędem 4x4, kamerą cofania, automatyczną skrzynią biegów, która znacznie poprawia komfort oraz bezpieczeństwo jazdy w ruchu uprzywilejowanym. Pojazd kosztował blisko 600 tys. zł i został zakupiony ze środków Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia. – Nowa karetka to odpowiedź na rosnące wyzwania w obszarze służby zdrowia. Chcemy, aby nasi ratownicy mieli najnowocześniejszy sprzęt, umożliwiający szybką i skuteczną pomoc pacjentom. Cały czas planujemy też dalsze inwestycje w szpitalu, aby sprostać oczekiwaniom mieszkańców i zapewnić im bezpieczeństwo oraz profesjonalną opiekę medyczną – mówi Adam Korta Starosta Bocheński.

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni (Fot. P. Salamon)

Karetka jest wyposażona w systemy, takie jak ABC, ESP, ASR oraz system EDS wspomagania nagłego hamowania. Ma też wideo-laryngoskop (służący do intubacji pacjenta), krzesełko kardiologiczne z funkcją zjazdu po schodach i czujnik tlenku węgla (czadu).

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni (Fot. P. Salamon)

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka