wtorek, 4 stycznia 2022 04:54

To pierwsze takie opracowanie! Ich biblioteczka została wzbogacona o kolejną pozycję

Autor Głos 24
To pierwsze takie opracowanie! Ich biblioteczka została wzbogacona o kolejną pozycję

Pod koniec grudnia ubiegłego roku drukarnię Scal w Tomicach opuściła kolejna książka poświęcona historii gminy. Nosi ona tytuł „Od parafialnej do podstawowej”. Jej autorka Agnieszka Graboń – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr nauk humanistycznych, którą mieszkańcy gminy poznali dzięki wywiadowi z pierwszego numeru „Wieści z gminy Tomice”, podjęła próbę przedstawienia dziejów szkoły podstawowej w Radoczy.

Jest to pierwsze opracowanie poświęcone radockiej placówce oświatowej, posiadającej bogatą historię i tradycję. Badania nad dziejami tej szkoły objęły okres od 1598 roku, czyli daty sprawozdania z wizytacji biskupiej, w którym pojawia się pierwsza wzmianka o istnieniu w Radoczy tzw. szkoły parafialnej, aż do roku 1989, roku symbolicznie zamykającego okres PRL.

Rys historyczny uzupełnia aneks zawierający spis powojennych absolwentów szkoły powszechnej (podstawowej) w Radoczy wzbogacony o liczne fotografie.

Wydawcą tej kolejnej, ciekawej pozycji jest Gmina Tomice, która sfinansowała druk publikacji. Książka „Od parafialnej do podstawowej – historia szkoły w Radoczy w latach 1598-1989” będzie do nabycia w szkole podstawowej w Radoczy oraz u autorki.

Inf. i foto: UG Tomice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje