sobota, 29 kwietnia 2023 10:27

To prawdziwa plaga. Znaleziono setki martwych ptaków

Autor Katarzyna Jamróz
To prawdziwa plaga. Znaleziono setki martwych ptaków

W miejscowości Zabawa (powiat tarnowski, gmina Radłów) znaleziono kilkaset padłych mew. Badania laboratoryjne potwierdziły, że martwe ptactwo było zakażone wirusem ptasiej grypy.

Kilka dni temu do służb dotarły niepokojące sygnały o padłym dzikim ptactwie, które znaleziono w rejonie zbiornika wodnego w miejscowości Zabawa. Przybyli na miejsce inspektorzy zabezpieczyli martwe ptaki, a następnie wysłali próbki do specjalistycznych badań laboratoryjnych, które potwierdziły, że padłe ptactwo było zakażone wirusem ptasiej grypy.

– W czwartek (27 kwietnia) Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u ptaków dzikich z gatunku mewa śmieszka, zlokalizowanego w miejscowości Zabawa - Zdarzec, gmina Radłów, powiat tarnowski. Jest to drugie ognisko HPAI w 2023 r. na terytorium województwa małopolskiego

– czytamy w oficjalnym komunikacie Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Apel o ostrożność

Teren został odpowiednio oznakowany i zabezpieczony. Na miejscu pracują służby weterynaryjne, które starają się ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa. Obecna jest również policja oraz straż pożarna. To pierwsze ognisko ptasiej grypy w regionie tarnowskim, ale kolejne w Polsce. Wirus prawdopodobnie dotarł do regionu wraz z mewami śmieszkami, dla których obecnie trwa okres lęgowy. Na ten czas przylatują one w okolice Tarnowa – obecnie są ich tam tysiące. Wniosek aby wprowadzono stan bioasekuracji na terenach powiatu tarnowskiego, dąbrowskiego i brzeskiego został już złożony do wojewody. Decyzji można się spodziewać w każdej chwili.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad bioasekuracji podczas obsługi drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. W Polsce w okresie od 1 stycznia do 27 kwietnia 2023 roku stwierdzono 58 ognisk u drobiu i 44 ogniska u ptaków dzikich.

Fot. Urząd Miasta i Gminy Radłów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka