środa, 7 lipca 2021 10:27

To szansa na poznanie przeszłości regionu. Wracają Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim

Autor Aleksandra Tokarz
To szansa na poznanie przeszłości regionu. Wracają Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim

Poprzednia edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców powiatu. Jak będzie tym razem? Wracają Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim. A wraz z nimi powraca możliwość poznania przeszłości regionu i jego zabytków.

Lipcowe i sierpniowe weekendy, a także pierwszy weekend września - to czas, kiedy w ramach dwunastu wędrówek w każdej z gmin i miast powiatu limanowskiego, wszyscy chętni poznają przeszłość regionu.

Spacery poprowadzi limanowski historyk i regionalista Karol Wojtas. Jak podkreśla, w tym roku, w kilku spacerach, przewijać będą się dwa wątki z przeszłości powiatu limanowskiego. - Będą to tematy związane z ruchem oporu na Ziemi Limanowskiej w czasie II wojny światowej oraz tematyka Górskiej Szkoły Rolniczej i rozwoju rolnictwa i spółdzielczości w dwudziestoleciu międzywojennym. Podczas kilku spacerów podążać będziemy śladami partyzantów z organizacji takich jak 1 PSP AK czy Związek Czynu Zbrojnego oraz Organizacja Orła Białego. Drugim ważnym wątkiem będzie rozwój rolnictwa na Ziemi Limanowskiej w I połowie XX wieku i dzieło inżyniera Jana Drożdża i inżyniera Józefa Marka. Będą także inne wątki zarówno z czasów średniowiecza jak i historii najnowszej. Uczestnicy zwiedzą zarówno zabytkowe świątynie jak i cmentarze czy np. Izbę Pamięci w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Limanowej - tłumaczy.

Pierwszy spacer rozpocznie się w sobotę 10 lipca 2021 roku o godz. 17 00 w Łososinie Górnej przy Pomniku Legionistów. Upłynie pod hasłem: „Górska Szkoła Rolnicza dzieło inżyniera Jana Drożdża”. Uczestnicy zobaczą między innymi pozostałości po zabudowaniach Górskiej Szkoły Rolniczej oraz Izbę Pamięci w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Limanowej. Spacer potrwa około dwóch godzin i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Drugi spacer rozpocznie się w niedzielę 11 lipca 2021 roku o godz. 17 00 przy wejściu głównym do kościoła pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Ujanowicach. Jego hasło to: „Święta Kinga, Klaryski i Ujanowice”. Podczas tego spaceru uczestnicy oprócz historii związków Ujanowic z klaryskami ze Starego Sącza dowiedzą się także o kilku postaciach związanych z Ujanowicami: ks. Prof. Piotrze Stachu, kapitanie Janie Antonim Stachu, Ks. dziekanie Bernardynie Dziedziaku. Spacer potrwa około dwóch godzin i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

W tym roku na uczestników spacerów czekają atrakcyjne konkursy i nagrody
w postaci dedykowanych gadżetów promujących spacery. Udział w spacerach jest nieodpłatny.

Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim / fot. LOT Limanowski

Limanowa - najnowsze informacje