czwartek, 23 grudnia 2021 09:11, aktualizacja 3 lata temu

Tomograf weterynaryjny, gdzie szukać? Ile kosztuje badanie?

Autor Artykuł sponsorowany
Tomograf weterynaryjny, gdzie szukać? Ile kosztuje badanie?

Postawienie trafnej diagnozy, która pozwoli na podjęcie skutecznego leczenia, jest jednym z największych wyzwań weterynarii. Nie dziwi zatem to, że adaptuje ona do swojego użytku technologie, które od dekad pozwalają na skuteczne rozpoznanie chorób i schorzeń wśród ludzi. Jedną z nich jest tomografia komputerowa. Gdzie można przeprowadzać tego typu badanie? Ile ono kosztuje?

Gdzie można zrobić tomografię weterynaryjną?

Niestety tomograf weterynaryjny jest urządzeniem dość drogim w zakupie. Z tego też powodu nie każdy gabinet weterynaryjny może sobie pozwolić na wyposażenie się w tego typu sprzęt. Na szczęście jednak praktycznie w każdym dużym mieście znaleźć można pracownię tomografii weterynaryjnej. Najczęściej wyposażone są w nią większe kliniki weterynaryjne, które oferują szerokie spektrum badań diagnostycznych. Oczywiście są również pracownie radiologii weterynaryjnej ukierunkowane przede wszystkim na wykonywanie tomografii komputerowej zwierzętom.

Jeśli gabinet weterynaryjny, z którego usług korzystamy, nie posiada na swoim wyposażeniu urządzenia do tomografii, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie badanie wykonać gdzieś indziej. Wystarczy po prostu poszukać najbliższej kliniki weterynaryjnej, która posiada tomograf weterynaryjny i wraz z zaleceniem od weterynarza prowadzącego, udać się ze swoim pupilem na przeprowadzenie badania TK.

Tomograf weterynaryjny cena badania

Tomografia komputerowa psa lub kota jest dość sporym wydatkiem. W zależności od indywidualnych cenników oraz obszaru i zakresu badania ceny tomografii weterynaryjnej wahają się od 400 PLN do 600 PLN. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w ten koszt wliczone jest także znieczulenie czy sedacja, której musi zostać poddany czworonożny pacjent oraz ewentualny kontrast przy zaleceniu wykonania badania TK z kontrastem.

Co do samego badania to jest ono realizowane na zlecenie weterynarza, który musi wypełnić odpowiedni do tego druk. Jest to formalny odpowiednik tradycyjnego skierowania na badanie TK, jakie otrzymują ludzie. W takim skierowaniu musi być zawarta informacja na temat przyczyn przeprowadzanej diagnostyki oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta i miejsca, które należy zeskanować tomografem weterynaryjnym.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka