sobota, 6 sierpnia 2022 07:27

Tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Jest wiele ofiar

Autor Katarzyna Jamróz
Tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Jest wiele ofiar

Chorwackie media poinformowały o tragicznym wypadku autokaru z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Wszystkie ofiary to polscy obywatele. Premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem Twittera przekazał, że autobusem jechali pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie.

Do tragedii doszło w sobotę (6 sierpnia) nad ranem, na 62. kilometrze autostrady A4 między Jarkiem Bisaškim a Podvorecem. Autokar jechał w kierunku Zagrzebia.

Ze wstępnych informacji wynika, że w wypadku zginęło 12 osób, a ranne są conajmniej 34 osoby. Na miejscu cały czas trwa akcja ratunkowa.

Podczas konferencji prasowej szef MSW Chorwacji przekazał, że nie ma osób, które wyszły z tego wypadku bez obrażeń. Niestety część poszkodowanych jest w stanie ciężkim.

Była to pielgrzymka organizowana przez biuro Bractwa św. Józefa, która wyjechała wczoraj (5 sierpnia) z Częstochowy do Medjugorie. Wśród pielgrzymów było trzech księży, sześć zakonnic, reszta to głównie świeccy pielgrzymi.

Jak przekazał w rozmowie z TVN24 rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina, na miejsce jadą przedstawiciele polskiej ambasady, chorwacki wicepremier i chorwacki minister spraw wewnętrznych. Dodał również, że wszystkie ofiary tego tragicznego wypadku to polscy obywatele.

Ruch na autostradzie A4 w kierunku Zagrzebia odbywa się jednym pasem.

"Niestety, potwierdzono, że 12 osoba również zmarła w szpitalu po poważnym wypadku autobusowym na A4" - przekazała za pośrednictwem Twittera chorwacka dziennikarka. Tę informację potwierdził rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Chorwacki dziennik "Vczerni list" poinformował, że pięć osób przewiezionych do szpitali jest w stanie ciężkim. Autokar miał warszawskie numery rejestracyjne.

Morawiecki: To pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie

– Dziś rano w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Varazdin w Chorwacji zginęło 11 osób, a 34 są ranne i hospitalizowane. To pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie. Chcę przekazać moje najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar. O szczegółach tragedii rozmawiałem dziś rano z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovicem, który zapewnił o pełnym wsparciu chorwackich służb medycznych. Poleciłem naszym służbom konsularnym organizację wsparcia dla rodzin uczestników wypadku

– przekazał Mateusz Morawiecki za pośrednictwem Twittera.

Premier dodał, że na jego polecenie na miejsce tego tragicznego wypadku udaje się dziś minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie.

Prezydent: Rodzinom ofiar składam wyrazy współczucia

Niedzielski: Wraz z dyrektorem LPR udajemy się pilnie na miejsce wypadku

Premier Chorwacji Andrej Plenković za pośrednictwem Twittera przekazał, że rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie tragicznego wypadku pod Brezniczkim Humem, w którym zginęło 12 obywateli Polski. Dodał, że w imieniu Rządu Republiki Chorwacji złożył kondolencje rodzinom ofiar, informując o zaangażowaniu wszystkich służb. Premier Chorwacji zapewnił, że rannym udzielana jest pomoc.

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła specjalną infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar mogą uzyskać informacje.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazał, że polecił wszcząć śledztwo w sprawie wypadku autokaru.

Na pokładzie autokaru, który uległ wypadkowi było 2 kierowców i 42 pielgrzymów, głównie z Sokołowa, Konina i Jedlni koło Radomia.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje