poniedziałek, 20 marca 2023 10:08

Trzech fałszywych wnuczków wyłudziło od seniorki ponad 55 tys. zł

Autor Marzena Gitler
Trzech fałszywych wnuczków wyłudziło od seniorki ponad 55 tys. zł

Myśleniccy policjanci zatrzymali w Jaworniku samochód oszustów, którzy wyłudzili od seniorki ponad 55 tys. zł. Dzięki szybkiej akcji udało się ich złapać z gotówką.

14 marca br., po południu przestępcy działający metodą na wnuczka po raz kolejny próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkańców powiatu nowotarskiego. Zdecydowana większość osób, która odebrała telefon, od razu odkładała słuchawkę, nie kontynuując rozmowy. Niestety, jedna z mieszkanek Nowego Targu uwierzyła w przedstawioną legendę o wnuczce, która rzekomo spowodowała wypadek drogowy, i za którą trzeba wpłacić „kaucję”, by uniknęła aresztu.

Kobieta przekazała oszustom ponad 55 tysięcy złotych w zagranicznej walucie. Kiedy seniorka zorientowała się, że została oszukana, o całej sytuacji poinformowała nowotarską Policję.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu. Funkcjonariusze szybko ustalili pojazd, którym sprawcy oszustwa po udanym „skoku” jechali w kierunku Krakowa. Kolejno o swoich ustaleniach poinformowali krakowskich oraz myślenickich policjantów, którzy w miejscowości Jawornik zatrzymali wskazane audi. W samochodzie znajdowało się dwóch mieszkańców powiatu krakowskiego w wieku 35 i 38 lat. Mężczyźni mieli przy sobie reklamówki, a w nich gotówkę w kwocie  ponad 70 000 złotych.

35 i 38-latek zostali zatrzymani i przekazani nowotarskim policjantom, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie. W czwartek rano, na terenie powiatu krakowskiego nowotarscy policjanci zatrzymali także 57-latka zamieszanego w ten przestępczy proceder.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, podejrzani usłyszeli prokuratorskie zarzuty oszustwa z art. 286 §1 kk, za co grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat. Prokurator wystąpił z wnioskiem do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu, a sąd przychylił się do wniosku i zastosował wobec wszystkich  zatrzymanych mężczyzn tymczasowy areszt. W trakcie dalszych czynności śledczy wyjaśniać będą czy zatrzymani mają związek z innymi oszustwami seniorów na terenie powiatu nowotarskiego.

inf. i fot. KPP Myślenice

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka