piątek, 16 lutego 2024 07:11

Trzech muszkieterów z Małopolski odznaczonych za ratowanie życia z narażeniem własnego

Autor Mirosław Haładyj
Trzech muszkieterów z Małopolski odznaczonych za ratowanie życia z narażeniem własnego

W czwartek (15.02) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński wręczył medale im. podkomisarza Andrzeja Struja. Wyróżnienie to otrzymują policjanci, którzy podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. W gronie odznaczonych znalazło się trzech funkcjonariuszy z garnizonu małopolskiego: st. sierż. Marcel Rodziewicz i post. Marcin Kołodziej z Komisariatu Policji w Kluczach oraz asp.szt. Rafał Zakrocki z Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie.

W czwartek (15 lutego) Marcin Kierwiński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył medale im. podkomisarza Andrzej Struja. Wyróżnienie to otrzymują policjanci, którzy podjęli się ratowania życia ludzkiego, narażając własne. Podczas czwartkowej uroczystości postawy mundurowym pogratulował p.o. Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń.

W gronie odznaczonych znalazło się trzech mundurowych z Małopolski: st. sierż. Marcel Rodziewicz i post. Marcin Kołodziej z Komisariatu Policji w Kluczach oraz  asp.szt. Rafał Zakrocki z Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie.

Uratowali z pożaru dwóch mężczyzn i psa

25 grudnia 2023 roku około godziny 18:00 st. sierż. Marcel Rodziewicz i post. Marcin Kołodziej otrzymali zgłoszenie o pożarze wielorodzinnego budynku mieszkalnego w Zalesiu Golczowskim. Na miejsce natychmiast skierowano służby. Już w trakcie dojazdu na interwencję mundurowi zauważyli wydobywający się dym i ludzi wybiegających z budynku. Policjanci jako pierwsi wyznaczyli bezpieczną strefę dla mieszkańców, którzy w większości samodzielnie opuścili budynek. Ustalili szybko, że na pierwszym i na drugim piętrze znajduje się dwóch mężczyzn. Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, pomimo dużego zadymienia i trudności w oddychaniu, mundurowi weszli do środka i natychmiast wyprowadzili do wyznaczonej, bezpiecznej strefy obu mężczyzn. Następnie wrócili do budynku, by sprawdzić, czy nie znajdują się w nim jeszcze jakieś osoby. W pewnej chwili policjanci usłyszeli szczekanie psa dochodzące z jednego z mieszkań. Policjanci wyważyli drzwi i po sprawdzeniu pomieszczeń wynieśli spłoszone zwierzę. Po chwili do działań włączyli się strażacy.

Nocna akcja ratunkowa na Wiśle

Około 1:00 w nocy 3 lutego zeszłego roku asp.szt. Rafał Zakrocki otrzymał alarmującą informację od oficera dyżurnego z Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie o osobie, która według świadków miała wskoczyć do Wisły i topić się nieopodal mostu Zwierzynieckiego w Krakowie.

-Funkcjonariusz świadomy, że liczy się każda sekunda, błyskawicznie odpalił łódź motorową i ruszył na pomoc. Aspirant sztabowy Rafał Zakrocki podpłynął we wskazane miejsce i zaczął wypatrywać potrzebującej ratunku osoby. Pomimo bardzo trudnych warunków, ograniczonej przez porę nocną widoczności, zauważył mężczyznę ledwo utrzymującego się na powierzchni wody. Policjant wskoczył do wody, podpłynął do tonącego i wyciągnął go na pokład łodzi, gdzie okrył go kocem ratunkowym oraz udzielił mu pierwszej pomocy

-wspomina policja.

Następnie asp.szt. Rafał Zakrocki dopłynął z 26-latkiem do brzegu, gdzie wychłodzonego, ale przytomnego mężczyznę funkcjonariusz przekazał ratownikom medycznym.

Inf.: policja

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka