poniedziałek, 15 marca 2021 14:59

Trzecia fala. Czy kościoły na Wielkanoc pozostaną otwarte?

Autor Marzena Gitler
Trzecia fala. Czy kościoły na Wielkanoc pozostaną otwarte?

Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji prasowej podsumował sytuację epidemiczną i odpowiedział na pytanie dziennikarza czy kościoły na Wielkanoc pozostaną otwarte.

Adam Niedzielski podsumował sytuację epidemiczną w kraju. Niepokojące jest to, że dziś zaobserwowaliśmy skok dziennej liczby zachorowań o ponad 75% w stosunku do poprzedniego tygodnia. - Jeśli będziemy mieli do czynienia z rzeczywistym dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, będziemy decydować o obostrzeniach dla całego kraju - powiedział Niedzielski.

Jeden z dziennikarzy zapytał Adama Niedzielskiego czy tegoroczne święta Wielkiej Nocy odbędą się w tradycyjnej formie, czy jednak konieczne będzie wprowadzenie dodatkowych ograniczeń.

Czy kościoły pozostaną otwarte?

- Decyzje podejmiemy w czwartek, ale trudno rozważać, by w naszej tradycji kulturowej te święta odbyły się bez wizyty w kościele - mówił Adam Niedzielski, odpowiadając na pytanie o ewentualne zamknięcie kościołów na święta w związku ze wzrostem zakażeń. -  Na pewno będą obowiązywały normy, które już w tej chwili są takie same jak w galeriach handlowych czy innych miejscach.  Jak stwierdził "to są dosyć rygorystyczne normy, bo przewidują obecność 1 osoby w przeliczeniu na 15 m2 ".  - Stosowanie tej normy mam nadzieję zapewni bezpieczeństwo, ale o wszystkich decyzjach poinformujemy do czwartku - zapowiedział.

Epidemia narasta

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia poinformował, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni zostanie odtworzona infrastruktura, która działała w chwili drugiej fali epidemii. - W tym tygodniu liczba łóżek covidowych zwiększy się o 4 tysiące - zapowiedział Adam Niedzielski. - Łącznie będzie ich 35 tysięcy, a docelowo zakładamy wzrost ich liczby do 40 tysięcy - dodał minister zdrowia.

Warto dodać, że symulacja przygotowana przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego przewiduje wzrost liczby hospitalizowanych do ok. 38 tys. osób. Piszemy o tym tu:

Do kiedy potrwa III fala pandemii? Jest nowa prognoza
Naukowcy z zespołu covidowego Uniwersytetu Warszawskiego opracowali nową prognozę. Nie wróży dobrze zwłaszcza na Wielkanoc.

Wydaje się więc, że nie powinno dojść do sytuacji, że zabraknie dla nich łóżek. Problemem jednak jest brak personelu medycznego, który na przykład w Małopolsce, jest organizowany przez przesunięcia z szpitali niecovidowych. W sobotę, 13 marca wojewoda podjął decyzję o uruchomieniu szpitala tymczasowego w hali Expo. Pierwsi chorzy zostaną przywiezieni do szpitala w najbliższy piątek, 19 marca.  Wstępnie udostępnione tam zostaną dwa moduły po 28 łóżek i 10 stanowisk intensywnej terapii z dostępem do respiratorów. Łącznie – 66 miejsc. Personel do opieki nad chorymi ma pochodzić głównie ze szpitala im. Rydygiera, ale pomagać też tam mają Wojska Obrony Terytorialnej i inne służby.

Zwiększyć ma się także liczba łóżek covidowych w innych szpitalach w Małopolsce. Do 29 marca będzie wynosić już około 4 tysięcy. W samym Krakowie poza szpitalami tymczasowymi przybędzie ich aż 439. W lecznicach w regionie będzie 1100 dodatkowych miejsc. Piszemy o tym tu:

Kraków: Rusza szpital tymczasowy w hali Expo
– Na skutek nawału nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Małopolsce musimy wdrożyć plan „B” – powiedział na briefingu wojewoda małopolski Łukasza Kmity. Jednym z jego elementów będzie uruchomienie przygotowanego w ubiegłym roku szpitala tymczasowego w hali EXPO. Pierwsi chorzy zostaną przywiezi…

zobacz też:

Czy Małopolsce grozi lockdown? Raport koronawirus
Województwo warmińsko-mazurskie od soboty, 27 lutego pogrążone jest w lockdownie. 13 marca dołączyło pomorskie, a od poniedziałku z lockdownem zmagać się będą województwa lubuskie i mazowieckie. Ale to nie koniec złych wiadomości. Czy zamknięcie grozi także Małopolsce? - Materializuje się czarny sc…
Polska

Polska - najnowsze informacje